« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rüştü'den Fenerbahçe'ye gönderme

Yeni sezon hazırlıklarını Avusturya'da sürdüren Beşiktaş'ta, kaleci Rüştü Reçber, önceliklerinin takım içindeki arkadaşlığı geliştirmek olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sezon başında Fenerbahçe'den Beşiktaş'a transfer olan tecrübeli file bekçisi takımın kamp yaptığı otelde düzenlediği basın toplantısında, iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini söylerken, Beşiktaş'a transfer olduğu günden bu yana kendisini çok iyi karşılayan yeni takım arkadaşlarına teşekkür ederek şöyle konuştu:
"Son iki haftadır hem Ümraniye'de hem Avusturya'da iyi bir şekilde hazırlıklarımız sürdürüyoruz.Takım içerisinde iyi bir kaynaşma var. İlk olarak Şampiyonlar Ligi Ön Eleme maçına hazırlanıyoruz. Ardından Süper Kupa'yı müzemize getirmek için çalışacağız. Şuana kadar her şey mükemmel gidiyor. Sakatlık veya başka bir sorunumuz olmadı. Tüm konsantremizle camiamızın bizden beklediklerini karşılamak için çalışıyoruz. Ben takım arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Beni çok iyi karşıladılar. Çoğuyla milli takımlardan tanışıyorduk. Bende Türk futboluna uzun yıllar hizmet eden biri olarak bu ortamdan çok memnunum. Takım içerisinde oluşan bu olumlu havayı geliştirerek, bunu başarıya dönüştürmeliyiz."

Rüştü, aralarında çok fazla yaş farkı bulunmayan Ertuğrul Sağlam'ın çok iyi ve hırslı bir teknik adamın olduğunu dile getirirken, onun önderliğinde çok büyük işler yapacağına inandığını ifade ederek, "Ertuğrul hoca ile aramızda fazla bir yaş farkı yok. Kendisi genç bir teknik adam. Bildiklerini en üst düzeyde bize aktarmaya çalışıyor. Hırslı ve mücadeleyi seven bir yapısı var. Son yıllarda şampiyon olmayan bir takıma geldi ve bunun de eksiyle daha da motive olmuş durumda. Onun önderliğinde çok büyük işler yapacağımıza inanıyorum. Ben Türk futbolcusunun her zaman yerli bir teknik adamla daha iyi performans göstereceğine inanıyorum. Yanlış anlaşılmalar olmadan, arada kimse olmadan her konuyu paylaşabiliyorsunuz. Bu da çok iyi bir avantaj. Ben geçmişe nazaran şu anki hocamla rahatım daha iyi anlaşıyorum" şeklinde konuştu.

Tecrübeli kaleci Türk kalecilerinin bu sezon çok daha fazla forma şansı bulacak olmalarından dolayı memnun olduğunu söyledi ve kendisinden sonra bir veliaht açıklamanın gereksiz olduğu belirtti.

Rüştü ayrıca kendisinin futbolu bırakmasının ardından yerli kalecilerin daha rahat edeceğini ve önlerinin açılacağını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türk kalecilerinin bu kadar forma şansı bulması benim uzun yıllardır görmek istediğim bir manzara. Ben her zaman onların ön plana çıkmasını istiyorum. Türk kalecilerine daha fazla şans tanınmalı. Ama ben son 10 yıldır milli takımda forma giyiyorum. Ben bıraktıktan sonra arkamdan gelenler dana rahat edeceklerdir ve önleri daha çok açılacaktır. Ben futbol hayatım boyunca Engin İpekoğlu'nu ve Peter Scmicheal'ı örnek aldım. Şimdiden arkamdan gelen veliahdımı açıklamam yersiz olur. Hakan, Tolga, Orkun, Volkan, Serdar, Serkan gibi isimler iyi performans gösteriyorlar. Gelecekte kimin nerede olacağını göreceğiz. Türk kalecilerinin çok fazla şans bulamamasının bir numaralı sebebi teknik direktörler ve yöneticilerdir. Yerli isimleri daha çok güven duyulmalı.Tabi yerli kalecilerde bazı hatalar var. En önemli hata manteliteyi tam olarak kafalarında oturtmamaları. Ben bile 28 yaşımda bu anlayışı oturttum. Bunda en önemli etkende Barcelona'da geçirdiğim bir buçuk yıldır. Türkiye'de 20 yılda öğrenemeyeceklerimi, Barcelona'da bir buçuk yılda öğrendim. Ben futbola başladığım ilk günden itibaren hep çok çalıştım. Böyle yapmasaydım hala ayakta kalamazdım. Büyük bir camiaya geldiğim için biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Bende elimden gelenin en iyisini bir yapmak istiyorum."

Tecrübeli kaleci, eski takımı Fenerbahçe'nin kendisinin eksikliğini hissedip, hissetmeyeceğini zamanın göstereceğini vurgulayarak, "Fenerbahçe'nin benim eksikliğimi hissedip, hissetmeyeceğini zaman gösterecek. Oynayacağımız ilk resmi maçın da Fenerbahçe ile olması tesadüf oldu. Ben o gün forma giyersem sahaya çıkıp elimden geleni yapacağım ve takımımın benden beklediklerini karşılamak için mücadele edeceğim" şeklinde konuştu.

Siyah beyazlı futbolcu Beşiktaş'ta kaptan olmasının söz konusu olmadığını, İbrahim Üzülmez'in çok iyi bir insan ve çok iyi bir kaptan olduğunu ifade ederek, "Bana kimse kaptan olacaksın demedi. Ayrıca İbrahim'de çok iyi bir insan ve çok iyi bir kaptan. Yaşımın ondan büyük olması sadece ona tecrübelerimden fayda sağlaması açısında iyi olur. Biz İbrahim'in önderliğinde iyi bir ekip olarak büyük başarılara imza atmak için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Rüştü son olarak futbolda hedeflerinin henüz bitmediğini ve kendisini iyi hissettiği sürece oynamak istediğinin altını çizerek, "Ben şu anda kendimi kariyerinin ortasını geçmiş ama sonuna gelmemiş bir futbolcu olarak görüyorum. Hedeflerim henüz bitmedi. Allah'ın bana verdiği yeteneği sonuna kadar kullanmak istiyorum. Ama eksik olduğu hissettiğim an futbolu bırakırım" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler