Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rüştü’ye ceza yok

Trabzon maçında haksız yere oyundan atılan Beşiktaş kalecisi Rüştü, af kapsamına gireceği için cezadan kurtulacak.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME
TARİHE geçen Trabzonspor maçında hakem Bülent Yıldırım tarafından haksız yere oyundan atılan Beşiktaş kalecisi Rüştü, af kapsamına girecek ve ceza almayacak. Yardımcı hakem Baki Tuncay Akkın’ın uyarısı sonucu Bülent Yıldırım’dan kırmızı kart gören Rüştü, FIFA’nın 11 Ocak 2005 tarihinde yayınladığı 948 sayılı sirküler gereği cezadan kurtulacak. Sirkülerde yer alan, "Disiplin kurulları, hakemlerin haksız kararlarını, disiplin hukuku yönünden düzeltebilirler. Haksız olarak oyundan atılan futbolcuların durumu, bu kapsam içerisindedir" şeklindeki yaklaşım sonucu Rüştü’ye ceza verilmeyecek.

Örneği var

12 Şubat 2006 tarihinde oynanan Samsunspor-Fenerbahçe maçında da benzer bir olay yaşanmış, hakem Serdar Tatlı, Samsunspor kalecisi Kerem’in, Fenerbahçeli Nobre’yi cezaalanı içinde düşürdüğü gerekçesi ile penaltı kararı vermiş, genç file bekçisine de kırmızı kart göstermişti. Televizyon görüntülerini izledikten sonra Tatlı, "Üzgünüm. Çok büyük bir hata yapmışım" demişti. Kerem’i tedbirsiz olarak Disiplin Kurulu’na sevkeden Futbol Federasyonu, normal şartlar altında verilmesi gereken bir maçlık cezayı vermemişti. Federasyon tarafından yapılan açıklamada da, 948 sayılı sirkülerin uygulandığı belirtilmişti.

Serdar Tatlı’nın, halen görevde bulunan Merkez Hakem Kurulu’nda yer alması da ilginç bir tablo yarattı. Ayrıca, bu maçın yaşandığı dönemde Futbol Federasyonu Başkanı olan Haluk Ulusoy’un yanısıra Profesyonel Disiplin Kurulu Başkanı Talay Şenol’un da halen görevine devam ediyor olması, Rüştü’nün af kapsamına alınıyor olmasında önemli rol oynadı. Bu arada, Türkiye-Macaristan milli maçında İskoç hakem Stuart Dougal tarafından haksız yere oyundan atılan Macar futbolcu Zoltan Gera’ya da ceza verilmemişti. FIFA, 948 sayılı sirküleri gereği Macar futbolcuyu affetmişti.

İlişkili Haberler