Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Rüştü şike yapmaz

Aziz Bey, Türk futbol tarihinin en büyük kalecisi hakkındaki gerçeği iyi bilmelidir

FENERBAHÇE Futbol Takımı tarihinin en başarılı sezonunu yaşamıyor.. Faruk Ilgaz başkanlığında Balkan Kupası dahil 5 şampiyonluğu vardı. Ali Şen döneminde tüm kupaları kazandığı 1982-83 sezonunu yaşadı.. Bu sezon büyük bir sezon olabilirdi. Çok yaklaşılmıştı.. Ama olmadı.. Buna karşın Fenerbahçe Spor Kulübü tarihinin en başarılı sezonlarından birini yaşıyor.. Tüm branşlarda başı dik.. Başarısız denilen futbol takımı Avrupa Ligi’nde grubu Hollanda şampiyonu Twente’nin önünde lider kapadı. Kupada final oynadı. Ligi son saniyede kaybetti..
İKİ hafta kadar önce spor servisimizi ziyaret etmişti Rüştü.. Uzun uzun konuştuk.. Fenerbahçe’ye ilk geldiği yıllardan tanırım.. En büyük özelliği nedir, diye sorsanız.. Mertliğidir derim.. Büyük kaleci olması dışında, adamdır.. Büyük hata yapar, 40 metreden gol yer ama asla ve asla başka bir takımın başarılı olması için sahada hata yapmaz.. Maçtan önce bazı arkadaşlarına attığı SMS’lerle ilgili konuya girmek istemiyorum.. Bu kadar gergin ortamlarda Rüştü dahil hiç kimsenin bu boşlukları vermemesi gerek.. Şakayla yapılan espriler bile başınıza dert açabilir.. Ama Aziz Bey’in şunu iyi bilmesi gerek.. Türk futbol tarihinin en büyük kalecisi şike yapmaz ya da karışmaz.. O yüzden de Allah ona oynama gücü verdiği sürece istediği kulübün formasını giymekte özgürdür..


Çok büyük bir hatayla bütün kader adımları Alex’e bağlanmasa, kritik maçlarda koşan bir takım sahaya sürülse Fenerbahçe üç kupayı da kazanabilirdi.. Aziz Bey başarılıdır.. Kendisinin üslubu, tavrı kendini ilgilendirir.. Seveni de vardır sevmeyeni de.. Ama başarılı olduğu ortada.. Rakiplerini geride bırakmıştır Fenerbahçe.. Türk futbol tarihinin en büyük başarılarından birini kazanan “Altın Çocuk” Ertuğrul Sağlam’ın ekibine geçilmiştir.. Hiçbir şaibe olmadan tertemiz bir ikincilik kazanmıştır..

Barışçıl bir profil çizmeliydi

Aziz Yıldırım’dan kritik dönemlerde daha barışçıl bir başkan profili çizmesini beklerdim.. Aziz Yıldırım’dan takımı profesyonellere gerçek anlamda emanet etmesini beklerdim.. Aziz Yıldırım’dan genç, hızlı, yetenekli futbolcular transfer etmesini beklerdim.. Bunları henüz yapmadı.. Ama Aziz Yıldırım çok şeyi de yaptı.. En önemlisi Fenerbahçe’nin elde edeceği başarıların temiz olduğuna inanıyor artık Türk futbolseveri.. 12 yılda hiç kupa kazanamayan, 4 kez lig şampiyonu olan bir başkan hakemleri ya da federasyonu böyle mi etki altına alıyor! Ya da bazı yorumcuların, siyasetçilerin söylediği gibi kalecileri böyle mi etkiliyor! Başkanlık zor iştir.. Fenerbahçe’ye başkanlık yapmak daha da zor iştir.. Ama en önemlisi zor günlerinde Fenerbahçe’yi daha yukarıya taşıyacak vizyonla başkanlık yapmaktır.. Aziz Yıldırım’dan taraftarın beklediği budur.. Başka birşey değil!

Final gecesi

Bu gece Bernabeu’da olacağım kısmetse.. Dünya futbolunun kulüpler bazındaki en önemli kupasında İnter-Bayern Münih finalini seyredeceğim.. Son 12 yıldaki finalleri hatırladığımda 2 karşılaşma unutulmazlar arasına girdi. Barcelona’daki Bayern-Manchester finali ve İstanbul 2005’teki Rüya Final.. Küçüklüğümde Karl-Heinz Rummenigge’den dolayı koyu bir Bayern taraftarıydım.. Artık Alman futbolunu sevmiyorum.. Uzun yıllar Barça’yı destekledim. Barça’nın futbol ruhu içine biraz da siyaset girdiği için onlara artık sadece sempati duyuyorum.. Real’i, Manchester’ı fazla sevmem.. Milan karşıtı ve Inter tutkunu bir taraftarım İtalya’da.. O yüzden bu gece biraz daha İnter’den yana gönlüm.. Ama kim kazanırsa kazansın bir gerçeği bizim kulüplerimizin kabul etmesi gerek.. Artık herkesin gözünün içine sokulan bir gerçeğin.. Takımınız hızlı oynayacak.. Ayağa iyi pas yapacak.. Geriye hızlı koşacak.. Koşmayan hiç kimse ol-ma-ya-cak.. Varsa final maçlarını kazanıp kazanmayacağınızı rakibin hataları belirler.. Sonuna kadar geldiğiniz ve avuçlarınızın içine aldığınız kupalar başkalarına kayar gider..
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI