« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rüştü Reçber: Galatasaray testten geçti

Hürriyet yazarı Rüştü Reçber, Torku Konyaspor-Galatasaray maçını değerlendirirken, sarı kırmızılıların çok önemli bir sınavdan başarıyla çıktığını ifade etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Galatasay, Hamza Hoca ile beraber getirmiş olduğu sistemi ve kadro istikrarını ilerleyen haftalarda ne kadar yansıtacağını göstereceği bir sınav maçına çıktı.

Karşılarında, Aykut Hoca ile son beş maçında iyi skorlar alan ve sahada çok iyi organize olan bir Konya takımı vardı.

Ve muhteşem bir stat ve taraftar önünde maç başladı. Galatasaray’ın golünün geldiği dakikakaya kadar dirençli ve alan kapatan bir Konyaspor izledik. Yeşil beyazlılar, kaptığı toplarla da takım halinde hücuma kalktı.

Elbette bunda Galatasaray orta sahasının oyun kurarken kaptırdığı topların da etkisi vardı. Galatasaray, Sneijder ve Emre ile kanatları zorlamaya çalışsa da karşısında iyi takım savunması yapan bir Konya buldular.

Sneijder’ın topla içeri girerek ve alan bulduğunda da kat edip şut attığını bugüne kadar çok gördük. Yine böyle bir pozisyonda onun şutuyla oluşan kornerden gelen gol, sarı kırmızılılar adına dengelerin değiştiğinin habercisi oldu.

Oyunun kontrolü bu noktadan sonra Galatasaray’a geçti. Ağırlığını hissettirmeye başlattığı dakikalarda da Selçuk’un asistinde Emre’nin muhteşem ve akıl dolu vuruşu, iştahlı Galatasaray’ın bu tempoyu devam ettirirse maçın ilerleyen dakikalarında da goller atacağını göstermiş oldu.


SORU İŞARETLERİ BİTTİ
Galatasaray, üçüncü golü de Selim’in büyük hatasında takipçiliğini gösteren Burak’ın topu kaleye kadar taşıyıp ağlara göndermesiyle buldu ve ilk devreyi böylece net bir skorla kapattı.

Oyun disiplininden uzaklaşan Konya, ikinci devrenin başlarında bir direnç göstermeye çalışsa da Galatasaraylı futbolcuların, özellikle orta alandaki baskı ve presi karşısında, oyundan düştü.

Galatasaraylı futbolcular, sanki geçmiş o ilk haftaların hırsını çıkarırcasına oynayarak, “Acaba bu maçta ne olur, takım tekrar bir düşüşe geçer mi, bu esen rüzgâr devam eder mi veya durur mu” düşüncelerine de son verdi.

Galatasaray, dün oynadığı futbolla “Şampiyonluk yarışında artık oyunumla da varım” dedi. Futbolcuların gösterdiği performans, bireysel değişimler ve bunu sağlayan Hamza Hoca’nın getirdiği yeni sistem sarı kırmızlılara dair kafalardaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdı.


SORUMLULUK DA ALDILAR
Selçuk, Burak, Sneijder, Emre... Diğerlerinin isimlerini yazmaya gerek yok, tüm oyuncular performanslarının yanı sıra sorumluluk da alarak fark yaratmayı bildiler. Galatasaray’ın bu sezon ilk kez beş gol atmış olması da bir kenara not edilmeli.

Konyaspor’un ise dengesini bozan ve kırılmasına neden olan an yediği ilk goldü. Çünkü, o dakikakaya kadar topa sahip olan ve oyunu bir nebze de olsa kontrol eden Konya, Umut’un golüyle kırıldı. Hemen arkasından gelen Emre’nin golü de ev sahibinin oyundan tamamen düşmesine neden oldu.

Son bir not: İlk oynanacak milli maç için Konya, ilk seçenek olduğunu gösterdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler