Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rüştü: Bana göre yargısız infazdır

Beşiktaşlı kaleci Rüştü Reçber, Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından aldığı ceza sonrası açıklamalarda bulundu.

DHA
SON GÜNCELLEME

2 Ağustos Pazar günü Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanan ve Siyah Beyazlı takımın 2-0 kaybettiği Süper Kupa maçı sonrası, Beşiktaş kalecisi Rüştü Recber'in karşılaşmanın hakemlerine soyunma odasına giderken hakaret ettiği belirtilmiş ve bu sebepten ötürü Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK)'ya tedbirli olarak sevk edilmişti. PFDK, bugün yaptığı toplantıda tecrübeli file bekçisine 3 resmi müsabakadan men cezası verdi.

Tecrübeli kaleci kendisine yapılan suçlama ve konu ile ilgili dün medyada çıkan farklı haberler üzerine bugün bir basın toplantısı düzenledi. Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlenen toplantıya Türkiye Futbol Federasyonu'ndan kendisine gönderilen rapor ile gelen Rüştü Recber, maç sonrası düzenlenen madalya töreninin ardından soyunma odasına giderken küfür etmiş olabileğini ama bu söylemlerinin tamamen maçın analizi dahilinde olduğunu ve hakemlere karşı bir itham içinde olmayacağını söyledi. Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun kulübe gönderdiği yazının içeriği bilinmeden haberlerin yapıldığını da belirten Recber, "Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun bana gönderdiği yazıda, ne hakemlerin şahsına, ne de kurumlara küfrettiğim yazmıyor" dedi. Raporun içeriği bilinmeden yapılan haberlerin kendisini üzdüğünü ifade eden tecrübeli kaleci, "Kurulun bana gönderdiği yazıda hakemlerin yanından geçerken bazı konuşmalar yaptığım belirtilmiş. Burada ne hakemlerin şahsına, ne de kurumlara küfrettiğim yazılmıştır. İş böyleyken dünkü haberlerde benim küfrettiğim şeklinde bazı haberler yapıldı. Bunları büyük bir üzüntüyle kınıyorum" diye konuştu.

18 yıllık profesyonel futbol hayatında gerek milli takımda, gerek kulüp takımında ulusal ve uluslararası maçlarda şimdiye kadar hakemlerle herhangi bir hareketinin olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bu süre zarfında disiplin bozucu bir cezayla karşı karşıya kalmadım. Bunca yıl oluşturmaya çalıştığım Türk futbolunda efendi, centilmen ve kendini sevdiren profilim için çok uğraştım. Böyle bir olayla karşı karşıya kaldığım için ve kamuoyunun yanlış anlamasından dolayı üzüntü duyuyorum. Bu haberlerin çıkmasından dolayı da herkese benim gibi bir insanın bu hareketleri yapmayacağını belirtmek ve paylaşmak istedim".

Siyah-beyazlı oyuncu, "Maç bittikten sonra her maçın sonunda yaptığım gibi orta sahada hakemlere teşekkür tokalaşmasını yaptım. Hakemler de teşekkürlerini belirttiler. Daha sonra ödül töreninde madalya aldıktan sonra içeri girerken kaybetmenin üzüntüsüyle bir sitemin içinde bulunmak normaldir. Sonuçta bir derbi ve kupa kaybediyorsunuz. Bunları takım arkadaşlarımla paylaşıyorum. Arada küfürlü kelimeler olmuştur" dedi.

"FUTBOL FEDERASYONU PROFESYONEL FUTBOL DİSİPLİN KURULU'NUN BANA GÖNDERDİĞİ YAZIDA, NE HAKEMLERİN ŞAHSINA, NE DE KURUMLARA KÜFRETTİĞİM YAZMIYOR"

Küfürlü sözlerin ne hakemlere, ne kurumlara yönelik olduğunu kaydeden Rüştü, şöyle konuştu: "Sadece maçı kaybetmeden dolayı üzüntüden oradaki arkadaşlara ve kendime yaptığım sitemdir. Bu sitemin hakem raporunda gösterilmesi ilginç bir nokta. Burada art niyet aramıyorum. Kazansam da kaybetsem de maç bitiminde soyunma odasına girene kadar 3-4 dakikalık süre içinde maçın kritiğini yaparım. Bunu sesli yaparım. Benim olayım da budur. Yanlış anlaşıldığımı ve bana gelen cezanın yanlış anlaşılma neticesinde olduğunu düşünüyorum. Bu yakıştırmaların yapılması beni derinden sarsmıştır. Kamuoyunun böyle bilmesini isterim. Bunca yıl boyunca her zaman ağabey olmaya, ortamı kollamaya çalıştım. Bunca yıllık kariyerimde 2 kırmızı kart gördüm. Biri iptal oldu. Diğerini de zamanlama hatası yüzünden gördüm. Görmüş olduğum sarı kartların çoğu da hakemlere olan itirazım, saygısızlığım veya futbolculara yönelik hareketlerimden değil. Bir olay olur yatıştırmaya giderim. Yeni kurallar da ceza sahasını terk ettikten sonra ne olursa olsun sarı kartı gerektiriyor. Bazen gösterilmez. Hakemlere bir şey izah etmeye çalışırım. Ondan görürüm" şeklinde konuştu.

Hakem Yunus Yıldırım'ın performansı konusunda ise Rüştü, "O konu bizi aşar. Her hakem hata yapabilir. Art niyetli davranmadığımı düşünüyorum" dedi.

Rüştü, yaptığı hareketin her futbolcunun tavrı olabileceğini ve bu şekilde raporların yazılması halinde her futbolcunun ceza alabileceğini dile getirdi. Kendisiyle ilgili durumu teknik direktörü Mustafa Denizli ile görüştüğünü anlatan tecrübeli eldiven, "Başka kimseyle görüşmedim. Her futbolcunun yaptığı değerlendirmeyi sesli bir şekilde yapmışım. Bu özeleştiridir. Bunun arkasında bir şeyler aramak doğru değildir. Bu durumda her futbolcu hareketlerinden dolayı ceza alır" diye konuştu.

"SAVUNMAMI DİNLEMEDEN DİSİPLİN KURULUNA TEDBİRLİ OLARAK SEVKEDİLMEM BANA GÖRE YARGISIZ İNFAZDIR"

Tecrübeli oyuncu, kendisini kimsenin yıpratamayacağını, yıpratılması için çok şeyler yapması gerektiğini söyledi. Spor ve ülke kamuoyunda bir itibarının olduğunu belirten Rüştü, "Maçımızı yöneten hakem Yunus Yıldırım ile farklı diyaloglar yaşamışızdır. Bunlar kamuoyunda gündeme getirilmez. Bu olayın da gündeme getirilmesi doğru değil. Kurul bana yazıyı gönderirken tedbirli olarak gönderiyor. Yargısız bir infaz. Beni bir dinlesinler, doneleri alsınlar. 48 saat konuşmadım. Savunmamızı yaptık. Şimdi rahat rahat konuşabilirim. Raporda söylendiği gibi maçtan sonra tünelde hakemlerin yanından geçmedim. Hakemler önümdeydi. Onların duyup duymadığını bilmiyorum. Koridordaki kişilerin söylediğini bilemem. Hakem de kendisine küfrettiğimi söylemiyor. Yanlış bir davranışta bulunsam kendisini ararım. Belki de ondan bekliyorum. Benimle ilgili düzenlenen raporun içeriğini kabul etmiyorum" şeklinde konuştu. 

Toplantının sonunda yeni sezonu değerlendiren Rüştü, "Bu sezon heyecanlı bir lig olacak. Rekabetin yaşanacağı ortada. Trabzonspor, Fenerbahçe, Galatasaray ve biz şampiyon olmak için yola çıkıyoruz. İki unvanımız var. Bu unvanları korumak için mücadele edeceğiz. Tüm çalışmalarımız bu yönde. Sadece ve sadece kendi işimize bakmak istiyoruz. Kimseyi üzmeden, kimseye saygısızlık etmeden sporun ana amacı olan fair play doğrultusunda, Beşiktaş adına yakışan bir şekilde bunu yerine getireceğiz" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz