Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusların yüzde 51'i eşcinsel komşu istemiyor

  Hürriyet Planet
  11.09.2013 - 09:49 | Son Güncelleme: 11.09.2013 - 11:55

  Rusya'nın resmi kamuoyu araştırma şirketi Russia Public Opinion Research Center, ulusal kimlik konusunu irdeleyen yeni bir araştırma yaptı. Buna göre Rusların yüzde 51'i eşcinsel komşusu veya iş arkadaşı olmasını istemiyor.

  Rus halkını bir arada tutan değerler ve fikirler ile onları ayıran unsurların araştırıldığı çalışmaya ülkenin 45 bölgesini temsilen 1.600 kişi katıldı. Araştırmaya göre Rusların yüzde 51'i eşcinsellerle aynı yeri paylaşmak istemiyor; onların komşusu veya iş arkadaşı olmak istemiyor. Eşcinsellik konusu son dönemde Rusya'da çokça tartışılır oldu. Bunun nedenlerinden biri, hiç kuşkusuz reşit olmayanların önünde geleneksel ilişki türlerinin dışındaki ilişkilerin tanıtımının yasaklayan bir yasanın çıkarılmasıydı. Kremlin, söz konusu yasanın insanların kendi cinsel seçimlerine karışmadığını söylerken eleştiriler bunun homofobik eylemlere davetiye çıkaran bir yasa olduğu yönünde.

  Rusya'daki ulusal kimlik araştırmasında öne çıkan tek konu eşcinsellik değil elbet. Araştırmanın diğer sonuçlarına göre Rusların yüzde 44'ü, uzun süre Rusya'da yaşamış Ukraynalılara Rus denilebileceği görüşünde. Ancak Çeçenler veya Dağıstanlılar için aynı şeyi düşünenlerin oranı sadece yüzde 7. Çeçenistan ve Dağıstan bugün Rusya Federasyonu'na bağlı iki ayrı cumhuriyet. Ancak her Çeçen veya Dağıstan vatandaşının, Rus pasaportu bulunuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 57'si Çeçenistan'ın gerçekten Rus toprağı olmadığını düşünüyor. Dağıstan için aynı şeyi düşünenlerin oranı da yüzde 54.

  Bunun dışında kamuoyu araştırmasının sorularını yanıtlayanların yüzde 57'si kendisini Rus vatandaşı olarak tanımlarken, yüzde 35'si belli bir şehrin yerlisi olarak tanımlıyor. Yüzde 16'sı ise kendisini tanımlarken, ait hissettiği etnik grubun ismini söylüyor.

  Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana ulusal kimlik konusunun her zaman bir tartışma konusu olduğu Rusya'da, son günlerde Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı artan muhalefetle birlikte bu tartışma daha da alevlendi. Önümüzdeki hafta da Putin, üst düzey yetkililer ve Rusya Ortodoks Kilisesi'nin başındaki Kiril Patriarkı, Rusya'nın ulusal kimliğini tartışmak üzere bir araya gelecek.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı