« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rusların yumuşak karnı defansları

Kanarya’nın Şükrü Saracoğlu’nda ağırlayacağı Spartak Moskova’nın artılarını ve eksilerini inceledik.

Çağrı DEVELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

SPARTAK Moskova’nın Genel Direktörü Valery Karpin’in “12 milyon Euro’luk maç” olarak nitelendirdiği Fenerbahçe-Spartak Moskova arasındaki rövanş mücadelesi öncesi Rus temsilcisinin iyi yanları dikkat çekse de, zayıflıkları da yok değil... Rusya’da oynanan ilk maçı 2-1 kazanan ‘Spartaküs’, rakipler için cehennemi andıran Şükrü Saracoğlu’nda en azından berabere kalmak için mücadele edecek. Spartak, Fenerbahçe’yi yendikten sonra oynadığı Rusya Premier Ligi maçında, son 10 dakikada yediği iki gole engel olamadı ve ligdeki ikinci yenilgisini aldı.

Artıları Gücünü kanattan alıyor

1-Çizgilerden atak yapıyorlar

Emery’nin öğrencileri hücumu kanattan kuruyor. Diniyar Bilyaletdinov başta olmak üzere Yakovlev ve uçta da oynayabilen Ari ile ataklarını çizgiden oluşturmaya çalışıyor.

2-Kontratakta çok iyiler

İlk maçta Spartak’ın aldığı  galibiyet Rus temsilcisinin işine geliyor. Kontrataklarla rakiplerinin fişini çekebiliyorlar. Hızlı forvetlere top aktararak   avantaj arıyor ve ani baskınlar yapıyorlar.

3-Affetmeyen golcü kadrosu

Her ne kadar Welliton gibi kalite bir ayaktan yoksun olsalar da, Emenike, Aiden McGeady, Ari, Dzyuba gibi isimlerle ceza sahası çevresinde ve içinde gol vuruşlarında çok iyiler.

Eksileri 10 numaraları yok

1-Bire birde sıkıntıları var

Takım savunması her ne kadar başarılı olsa da, stoperler Nico Pareja ve Marek Suchy rakiple bire bir kaldıklarında hatalar yapabiliyor.

2-Set oyununda başarısızlık

Daha çok kanatlardan hızlı akınlar geliştiren Spartak, top çevirmeyi beceremiyor. Oyun yapıları buna pek müsait de değil. Ortadaki isimler daha çok savunma yönüyle ilgileniyor.

3-Artem Dzyuba yetersiz kalıyor

Her ne kadar Artem Dzyuba “10” numaralı formayı giyse de, o yapıda bir oyuncu değil. Forvetin arkasında hücumları şekillendiren, gerektiğinde inisiyatifi eline alan bir isimden yoksunlar.


Bunları da Beğenebilirsiniz