Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ruslar madalyalara ambargo koydu

Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarında en çok madalyayı Rusya kazandı. Türkiye'nin madalya yerine ev sahipliği yapma onuru yaşadığı kış oyunlarının 5'nci gününde Güney Kore ikinci, Çin ise üçüncü sıraya yerleşti.

Salih TEKİN / ERZURUM, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Erzurum'da 27 Ocak günü başlayan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda Türkiye elemeleri geçemedi. 58 ülkeden 3 bine yakın sporcunun yarıştığı oyunlarda Rusya 7 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya ile ülkeler sıralamasında ilk sırayı aldı. 5 altın 3 gümüş ve 3 bronz madalya alan Güney Kore'nin ikinci olduğu yarışmalarda, 2 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalya ile Çin üçüncü sırada yeraldı.

Yerli ve yabancı sporseverlerin yoğun ilgi gösterdiği yarışmaların ilk 5 gününde ülkelerin madalya dağılımı şöyle:

Çek Cumhuriyeti: 2 altın, 1 gümüş, 1 bronz, Slovenya: 2 altın, 2 bronz, Slovakya: 2 altın, 1 bronz, Fransa: 1 altın, 2 gümüş, 1 bronz, Japonya: 1 altın, 2 gümüş, 1 bronz, Almanya: 1 altın, 2 gümüş, İtalya: 1 altın, 1 gümüş, 4 bronz, Kazakistan: 1 altın, 4 bronz, İsviçre: 1 altın, 1 bronz, ABD, 1 altın, Polonya: 4 gümüş, Kanada: 3 gümüş, Ukrayna: 1 gümüş, 1 bronz, İsveç: 1 gümüş, Bulgaristan: 1 gümüş, Macaristan: 1 bronz, Belarus: 1 bronz, Avusturya: 1 bronz.

HEDEF RUSYA'NIN TAKIM HALİNDE BİRİNCİLİĞİ

Öte yandan Kandilli Kayak Merkezinde 57 sporcunun katıldığı yarışta erkekler Kayaklı Koşu aralıksız takip kategorisinde ilk iki sırayı Rus sporcular aldı. Rusya'dan Vladislav Skobelev, 43.58,7'lik derecesiyle altın madalya, Ilshat Nigmatullin 44.40,9 ile gümüş madalyanın sahibi oldu. Yarışa çok ciddi bir şekilde hazırlandıklarını ifade eden Rus sporcular zorlu parkurları rakiplerine fark atarak bitirdiler.

Bu zamana kadar bir çok yarışa katıldığını ve böylesine zorlu bir parkurda altın madalya almanın sevincini yaşadığını belirten Vladislav Skobelev, hedeflerinin Rusya'nın takım halinde şampiyonluğu olduğunu açıkladı. İk iki sırayı paşlayan Rus sporcular, "Böylesine zorlu bir mücadelede ilk iki sırada Rus sporcuların olması bizim için çok önemliydi. Çünkü bizler ülkemize döndüğümüzde, bizi örnek alan gençler var. Gururla, göğsümüzü kabartarak madalya kazandık diyebileceğiz. Biz buraya madalyalara ambargo koymak için geldik. Bu kararlılığımızdan asla dönmeyeceğiz. Evimizde 2014 yılında olimpiyatları düzenleyeceğiz. Burada elde edeceğimiz madalyalarla kafilemize moral olup, Sochi'de dünyayı sallayacağız" dediler.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler