Gündem Haberleri

  Rus yetkilinin iddiası: ABD, Suriye için Türkiye’yi kullanacak

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rus Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ABD’nin Türkiye aracılığıyla Suriye’ye yönelik askeri harekât planı yaptığını öne sürdü. Patruşev, “ABD’nin Libya operasyonundaki müttefiklerinin yerini Suriye’de Türkiye alacak” dedi.

  RUSYA Yönetim kademesinin üst düzey isimlerinden Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ABD’nin Türkiye vasıtasıyla Suriye’ye yönelik askeri harekât planladığı iddiasında bulundu. Dün sabah Interfax ajansına Suriye konulu ayrıntılı bir demeç veren Patruşev, “ABD yönetimi Türkiye’nin eliyle Suriye’yi cezalandırmayı hedefliyor. Harekat planı hazırlanmıştır bile. Suriye-İran ittifakı çökertildikten sonra sıra İran’da rejimin değiştirilmesine gelecek” dedi.

  Uçuşa yasak bölge ilan edilecek

  Dört yıl öncesine kadar Rusya gizli servisi FSB Başkanı olan Güvenlik Konseyi Sekreteri Patruşev, söylediklerinin iddiadan öte güvenilir istihbarat verilerine dayandığını savunarak “Suriye’ye yönelik müdahale Libya’dan farklı gelişecek. Libya’da ABD’nin İngiltere, Fransa ve İtalya gibi operasyonel müttefikleri vardı. Suriye’de bu vazife sadece Türkiye’ye düşecek. İran ile her şeye rağmen rekabet halindeki Türkiye’nin de bölgeyle ilgili iştahlı planları bulunuyor. Tahminlere göre ABD ve Türkiye yönetimleri tek başlarına Suriye’nin bir bölümü üzerinde uçuşa yasak bölge ilan etmeye hazırlanıyor. Bu uçuşa yasak bölge ise Şam Yönetimi üzerine yürüyecek gerillaların toplanacağı yer olacak” diye konuştu.

  Türkiye yaptırımları uygulamayacak

  DIŞİŞLERİ Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, ABD ve Batı’nın İran’a uygulamayı planladığı yaptırımlar hakkında, “Türkiye kendisini, herhangi bir tek yönlü veya grupların aldığı yaptırımlara hukuki anlamda bağlı hissetmemektedir. Sadece BM Güvenlik Konseyi’nin 7’nci Bölümü altında alınan yaptırımlar her ülke için olduğu gibi bizim için de bağlayıcıdır” dedi.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı