Gündem Haberleri

  Rus Uzman: Apo'ya sadece işsizler ilgi gösteriyor

  Hürriyet Haber
  24.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Şarkiyat Enstitüsü Kürt Araştırmaları Bölümü Şefi Mihael Nazaref, PKK'nın Türk Ordusu karşısında başarı kazanmasının imkansız olduğunu, Abdullah Öcalan'a Kürt toplumundan politik bakımdan bilgili olmayan işsizler ve umutsuzluğa düşmüş gençlerin yakınlık gösterdiğini söyledi.

  Rus makamlarının Apo'nun ülkede olmadığına dair açıklamasını haberlerde bir cümle ile veren Moskova Radyosu, Kürt Araştırmaları Bölüm Şefi Nazaraf'le yapılan röportajı yayınladı. Nazaraf, Ankara'nın Kürt sorunu için herhangi bir politik çözüm bulmak istemediğini öne sürerken, özetle şunları söyledi:

  PKK KAZANAMAZ

  PKK'nın bu savaşta zafer kazanması imkansız. Onlar, Türk Ordusu karşısında muntazam askeri eylemler yapamıyorlar. Sadece Türk kuruluşlarına karşı çete saldırılarında bulunuyorlar. Böyle eylemler, durumu kökünden değiştiremez. Ama bu Kürt sorununun çözülmediğini ve keskinleşmeye devam ettiğini dünyaya göstererek, konunun gündemde kalmasını sağlıyor. Kürtler, mücadele etmeye, Türkiye makamları da bunu bastırmaya ve yatıştırmaya devam edecektir. Durum eski Kuzey İrlanda'yı hatırlatıyor.

  ÖCALAN ÖNEMSİZ

  Öcalan'ın nerede bulunacağı, neler söyleyeceği, ne gibi eylemler yapılacağının büyük önemi olmayacak. Öcalan ve başkanlığındaki solcu örgüt Türkiye'deki tüm Kürt hareketi değildir. Öcalan'a Kürt toplumunun politik bakımdan bilgili olmayan çevreleri yani, işsizler ve umutsuzluğa düşmüş gençler yakın bulunuyor. Kürt ortamının üstünde aydınlar ve genellikle bireysel terör gibi eylemleri reddeden kişiler var.

  SAĞLAM TEMASLAR

  Öcalan'ın Türkiye'den uzakta bulunması PKK yönetimini zayıflatacak. Fakat, PKK yönetiminin sağlam temasları var. Öcalan, Avrupa'da yaşayan Kürtler ve gençlerin bir kısmı arasında eskisi gibi uzlaştırıcılığa razı olmayıp, mücadele eden lider sayılıyor.

  TÜRKİYE'YE BASKI

  Kürt düğümünü çözmek için dünya topluluğu, Türk hükümetine bu soruna politik çözüm aramaya zorlamak üzere yaygın politik baskı yapmalıdır. Bu Kürt hareketindeki aşırı solcu eğilimleri hafifletecek. AB, Türkiye'nin Kürt sorunu konusunda politikasını çok eleştiriyor ve Türkiye'yi saflarına kabul etmiyor. İş, bununla bitiyor. ABD, Türkiye'ye ciddi baskı yerine çifte standart politikasına uyup, bunu yapmıyor. ABD bir yandan insan hakları, ulus haklarının korunmasını istiyor; öbür yandan da, PKK'nın aşırı eylemlerinden yararlanarak, Türkiye'nin doğusunda gerçekten teröristlerin faaliyette bulunduklarını ve Türk yönetiminin gerçekten terörizme karşı mücadele ettiğini ispata çalışıyor. Öcalan olayı ve diğer gelişmelerle daha önce Kürt sorunu konusunda bilgisi olmayan insanlar, soruna ilgi göstermeye başlıyorlar. Bu husus etkisini eninde sonunda gösterecektir.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı