« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rus sporcular Erzurum'da

DÜNYA Üniversiteler Kış Oyunları’nın hazırlıklarını 3 yıldan beri sürdüren Erzurum’da heyecan dorukta. Dünyanın gözünün 10 gün süreyle üzerinde olacağı Erzurum’a uçaklarla sporcu, gazeteci ve turist geliyor.

Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, (DHA)
SON GÜNCELLEME

AY YILDIZLI KARDELENLER

ANADOLU ATEŞİ'NDEN ERZURUM'A ÖZEL GÖSTERİ

ANADOLU ATEŞİ'NİN GÖSTERİSİNDEN FOTOĞRAFLAR

ERZURUM'DA SON HAZIRLIKLAR YAPILIYOR

Yarın Cemal Gürsel Stadı’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılacağı törenle başlayacak Kış Oyunları’nda 58 ülkenin bayrakları dalgalanacak. Kayakla atlama kulelerinde yapılan antrenmanı izleyen Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, sporcuları göstererek, "İşte Atatürk’ün dediği ’muassır medeniyetler seviyesi’ bu. En büyük Atatürkçü biziz. Paraya bakın. Atatürk’ün yüzü altı sıfır atıldıktan sonra güldü" dedi.

25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın 2007 yılında Erzurum’a verilmesiyle başlayan heyecan, yarın Cemal Gürsel Stadyumu’nda yapılacak olan görkemli bir törenle doruğa çıkacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oyunların başladığını ilan edecek. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da eşleriyle katılacağı kış oyunlarda dans grupları, Nene Hatun, Nuh’un Gemisi ve Erzurum barlarından motifler sunacak. Saat 19.30’da başlayacak ve TRT aracılığıyla 80 ülkeden canlı olarak yayınlanacak oyunlarda Hadise, semazenler eşliğinde Ahmet Özhan konser verecek. Mustafa Erdoğan yönetiminde 1500 kişilik ekiple Anadolu Ateşi gösteri yapacak. Stadyumun üzerinden Selçuklu devletinin sembolü olan çift başlı kartal maketi uçurulacak. Seyirciler stata Erzurum’un tarihi semtlerinin adı olan Karskapı, İstanbulkapı, Gürcükapı’dan girecek. Dadaşlar atlarıyla 58 ülkenin bayraklarını stada taşıyacak. Atlılardan biri ciritini havaya atacak, ışık ve animasyon gösterileri başlayacak.

MEŞALEYİ SOFUOĞLU, ÇEBİ, DARNEL VE GİRİŞMEN TAŞIYACAK

Kış Oyunları meşalesini, Dünya Super Sport Şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 84 kiloda dünya şampiyonu grekoromen stil güreşçi Selçuk Çebi, Kadın Voleybol Milli Takımı’nın yıldızı Neslihan Darnel, 2008 Pekin Paralimpik Olimpiyatı’nda şampiyon olan bedensel engelli okçu Gizem Girişmen taşıyacak.

Törende, sporcu andını milli kayakçı Tuğba Daşdemir, hakem andını ise buz hokeyi uluslararası hakemi Ece Esen okuyacak.

700 MİLYON LİRA HARCANDI

Kış Oyunları nedeniyle Palandöken’e ek, Konaklı, Kandilli’ye de ilk tesisler yaptırıldı. Türkiye’nin ilk atlama kuleleri, kentin sembolü için tarihi Çifte Minareli Medrese’ye rakip olurken, kentin çeşitli semtlerindeki buz paten sahaları ve açılış- kapanış törenleri için yaklaşık 700 milyon lira harcama yapıldı. 10 gün sürecek olan oyunlar nedeniyle oteller, misafirhaneler, pansiyonlar, öğrenci yurtları tamamen doldu.

AÇILIŞ BİLETLERİ KARABORSADA

İnternet üzerinden satışa sunulan ve ilk 3 günde tükenen açılış töreni biletleri fırsatçıları harekete geçirdi. Erzurum’a gelenler, sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinden ’yaşasın serbest piyasa ekonomisi’ notu yazarak karaborsa satış yapanları cesareletlendirdi. 20 liradan satılan biletler 500 liraya kadar karaborsada işlem görüyor. Aynı şekilde evlerini turizme açanlar da odaları yine internet üzerinden pazarlıyorlar.

GÖKTEN SPORCU YAĞIYOR

Kış Oyunlarında yarışacak ekipleri taşıyan uçaklar, Erzurum’a sporcu ve yönetici taşıyor. Sporcular, Atatürk Üniversitesinde yeni yaptırılan ve daha sonra üniversite öğrencilerinin barınması için kullanıcak ’Oyunlar Köyü’ne yerleşiyor. Akreditasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından Oyunlar Köyüne gelen sporcular toplu olarak bayrak törenine katılıyor.

RUSYA’NIN BAYRAĞI YARIDA

Oyunlara 176 sporcu, 81 yöneti olmak üzere toplam 257 kişiyle katılacak en kalabalık kafile olan Rusya’nın bayrağı Moskova’da yaşanan Domodedovo havalimanındaki kanlı saldırı nedeniyle yarıya kadar çekildi. Hayatını kaybeden 35 kişi için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Oyunlara 58 ülkeden 3 bine yakın sporcu katılması bekleniyor.

Türkiye 11 branşta 73’ü bayan, 79’u erkek toplam 153 sporcuyla yarışacak. Sporcular, alp disiplini, biatlon, buz hokeyi, curling, kayakla atlama, kayaklı koşu, kuzey kombine, snowboard, serbest stil kayak, kısa pist sürat pateni, artistik paten dallarında madalya almak için yarışacak. Günlük madalya törenleri ise akşam üzerleri Erzurum’un simgesi olan Çifte Minareli Medrese önünde olacak.

BASIN MERKEZİ AÇILDI

Cemal Gürsel Stadı içinde yer alan Kış oyunları ana basın merkezinde gazetecilerin rahat çalışması için tüm olanaklar hazırlandı. Basın merkezi, Kış Oyunlarını izlemeye gelen yerli ve yabancı 200 gazeteciye hizmet verecek.

ATATÜRK’ÜN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜK

Kayakla atlama kulelerinde yapılan antrenmanı izleyen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, sporcuları göstererek, Atatürk’ün dediği ’muassır medeniyet seviyesi’nin bu olduğunu bildirdi. Atlayan gençlerin hem eğitim hem de spor yaptıklarına işaret eden Özak, şunları söyledi:

"En büyük Atatürkçü biziz. Türk parasına bakın. Mustafa Kemal Atatürk’ün yüzü altı sıfır atıldıktan sonra güldü. Böylesine bir organizsyonu almak çok zor. Türkiye’nin gücü sayesinde hükumetimizin başarısıyla bu organizasyon alındı. İlk kez kış oyunları organizasyonu yapıyor Türkiye. Böylesine büyük bir organizasyonda sadece tesis yapmak yetmiyor. En modern, en çağdaş tesisler sayesinde Erzurum dünyada sayılı kış spor tesisine sahip oldu. Çok kısa sürede görkemli tesisler yaptık. Organizasyon için bir yıldır çalışıyoruz. 3 binden fazla sporcuyu ağırlıyoruz. 59’dan fazla ülke geldi. Sayın başbakanımız, hukümetimiz bu organizasyonlarda çok destek verdiler, bir dedğimizi iki etmediler. 700 milyona yakın bir para harcadık. Asıl bundan sonra büyük görevimiz başlıyor. Yarın saat 19.30’da stadyumda 1 saat resmi açılış, bir saat de kültürel faaliyetler var."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz