Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rus pilotu öldürmekle suçlanan Çelik'ten Rus sözcüye mektup

  hürriyet.com.tr
  23 Nisan 2016 - 11:39Son Güncelleme : 23 Nisan 2016 - 14:27

  Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağının pilotunu öldürme emrini verdiği iddia edilen ve silah bulundurmaktan tutuklanan Alparslan Çelik'in Rus Dışişleri Sözcüsü'ne mektup yazdığı ortaya çıktı. Rus basınının yayınladığı mektupta Çelik, "barış ve diyalog" temennisinde bulunurken, pilotun öldürülmesi olayına dair her türlü görüntü ve bilgiyi de vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

  Türkiye’nin düşürdüğü Rus savaş uçağının pilotunu öldürdüğünü iddia eden ve geçtiğimiz günlerde ateşli silah bulundurmaktan dolayı İzmir’de gözaltında alınıp tutuklanan Alparslan Çelik, Twitter üzerinden Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova’ya ‘barış’ ve ‘diyalog’ mektubu gönderdi.

  Rus basınında yer alan haberlere göre, mektubu Çelik’in arkadaşı, Twitter sayfasından yayınladı.

  Rus pilotu öldürmekle suçlanan Çelikten Rus sözcüye mektup

  Çelik mektubunda Rus pilotun öldürülmesinde kendisinin bir dahli olmadığının görüntülerle kanıtlandığını savunurken, Zaharova'nın bir konuşmasına atıf yaparak barış ve diyalog için kendisinin de hazır olduğunu belirtti. Çelik ayrıca Türkmenler'in yaşadığı sorunları ve bölgedeki çatışmalara dair izlenimlerini de uzun uzun aktardı. Rusya ile ilişkilerin ne kadar önemli olduğuna değinen çelik mektubunda kendisinin neden orada bulunduğunu de belirtti.

  Çelik, “Diyalog en önemlisi. Nasıl başlayacağı kesinlikle önemli değil. İlk ben başlatayım. Başlatmak en önemlisi” ifadelerini kullandı.

  4 sayfalık mektubun ilk sayfası şöyle:

  Rus pilotu öldürmekle suçlanan Çelikten Rus sözcüye mektup

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı