« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rus oyuncuyu yeteneği hapisten kurtardı

Rus futbolcu Maksim Molokoedov’un hayatı bundan yaklaşık üç yıl önce Şili’de 6 kilo uyuşturucu ile yakalanmasıyla değişti.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Ekvador’dan Moskova’ya dönüşü sırasında Santiago Şili havaalanında aktarma yapılması üzerine, kitap içinde kaçırmaya çalıştığı uyuşturucularla yakalanan ve bu yüzden üç yıl hapis cezasına çarptırılan Molokoedov’un hayatını kurtaran yine futbol oldu.

Hapishane yıllarında Şili ikinci lig kulübü Santiago Morning forması giymesine izin verilen Molokoedov’un yeteneği parmaklıklar ardını bile aşarak Şili Milli Takım antrenöre Claudio Borghi'ye kadar ulaşınca genç futbolcunun filmlere konu olacak hayat hikâyesi yeniden yazılmaya başlandı.

Tutuklu tek profesyonel futbolcu

Şili’de hüküm giymeden önce Rusya’da top koşturan ve Pskov–74 forması giyen Molokoedov, hapishanede çok sevilen ve üzerine titrenilen biri haline dönüştü. Cezaevindeki insanlar eski futbolcu Franklin Lobos'a ulaşıp 24 yaşındaki futbolcu için kefil olmasını sağlayınca,  yetkililer oyuncunun cezaevi sınırları dışında futbol oynamasına izin verdi. Molokoedov,  Şili'nin tek profesyonel tutuklu futbolcusu olarak tarihteki yerini aldı.

Lakabı “El Ruso”

Mahkûmlar tarafından çok sevilen ve “El Ruso” lakabı verilen Molokoedov, Şili ikinci lig takımlarından Santiago Morning takımı forması ile çıktığı ilk maçta birinci lig ekiplerinden CD Palestino'ya karşı iki gol attı. Muazzam yeteneğiyle Şili’de herkesi kendine hayran bırakan Rus futbolcunun eski takımı Pskov-74'dan gerekli izinlerin alınmasının yanı sıra kendi ülkesinde cezasını çekme şansını da geri çevirmesi ülkede kendisine olan hayranlığı ve sevgiyi daha da arttırdı.

Durumu istisna

Şili hükümetinin Rusya ile karşılıklı yapılan anlaşmalar sonucunda ülkesine döneceği ama futbolcunun bu teklifi kabul etmediği bildirilirken, cezaevi polisinden yapılan açıklama ise oldukça ilginçti. Yetkililer, Molokoedov’un sportif yetenekleri nedeniyle istisnai bir durum yaşadığını, Rus futbolcunun topluma yeniden uyum sağlama çalışmasını başarıyla sağladığını belirtti.

Bir öpücük onu utandırdı

Parmaklıklar ardında geçirdiği üç yıla yakın sürenin ardından Santiago Morning’e imza atan ve futbol hayatını burada sürdürecek olan Molokoedov’u bekleyen bir sürpriz daha vardı. İmza töreninin ardından kendisini dışarıda bekleyen bir kadın 24 yaşındaki oyuncunun yanına gelerek onu öptü. Ardından kendisiyle fotoğraf çektiren kadının bu tavrından yüzü kızaran Rus futbolcu, X-Ray cihazından geçerek yeniden hapishaneye döndü.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz