Rus ortakla votkaya 10 milyon dolar yatırdı rakı da üretecek

Mete Tamer OMUR
30.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yaklaşık 18 yıl alkollü içecek sektöründe çalışan İzmirli girişimci Erol Sezer, kendi markasını yarattı.

Sezer, Rus ortağıyla Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde Svarovsky markasıyla votka üretimi için 10 milyon dolarlık yatırımla tesis kurdu. Votka ve likörden oluşan 22 çeşit ürünüyle de, pazarda yerini aldı. Şirket, yaklaşık 22.5 milyon litrelik votka pazarından yüzde 15’lik pay almayı hedefliyor. Yıl sonunda ise votkanın anavatanı Rusya başta olmak üzere Almanya ve Fransa’ya ihracat yapmaya hazırlanan firma, önümüzdeki yıl rakı ve bira üretimi planlıyor.
2008’de şirketini kurdu
1994 yılından itibaren alkollü içecek sektöründeki uluslararası firmalarda yöneticilik yaptığını söyleyen Allco İçecek Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sezer, ayrıca Türkiye’de iki özel rakının kuruluş aşamasında da görev aldığını belirtti. Sezer, “2008 yılında kendi şirketimi kurdum. Geçtiğimiz haziran ayında da Svarovsky Vodka Likör fabrikasının temellerini attık. Şimdi de gerekli izinlerin ardından pazardaki yerimizi aldık” dedi. Zincir mağazalar ve hipermarketlere yönelik çalışmalarının da sürdüğünü aktaran Sezer, çok yakında Türkiye’nin dört bir yanında Svarovsky Vodka’nın tüm raflarda bulunabileceğini belirtti.  Sezer, Svarovsky markasıyla büyüyen votka pazarında yerlerini aldıklarını dile getirerek, “Yaklaşık 10 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. 3.5 milyon litrelik bir üretim söz konusu. Tesisimizde votka ile birlikte 22 çeşit ürünümüz bulunuyor. Bunların 16 çeşit likör, 5 ise aromalı votka grubundan oluşuyor” diye konuştu.
Gençlerin tercihi
Sektörün her yıl yüzde 20 büyüdüğüne dikkat çeken Sezer, 2006’da 14 milyon litre votka satıldığını, miktarın bu yıl 22.5 milyon litreye ulaştığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’de de votka pazarı dünya trendlerini takip ediyor ve rakıdan sonra, özellikle genç yetişkinlerin en çok tercih ettiği içkiler arasında yer alıyor. Bizde böyle bir pazarda yerimizi aldık ve yüzde 15’lik bir pazar hedefimiz var. Ayrıca, ülkemizde trendi bu kadar artan bir ürünün yurt dışına bağımlılığını ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.”
Rakı ve bira yolda
Votka likör tesisinin yanında bulunan arsayı satın aldıklarını aktaran Sezer, burada da rakı üretimi için yatırım planladıklarını dile getirdi. Rakı için de yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ifade eden Sezer, bira üretimi de planladıklarını söyledi.

Dışarıya giden 15 milyon Euro’nun önünü kesiyoruz

SVAROVSKY’yi sadece Rusya için üretildiği yönünde bir algının olduğunu ifade eden Erol Sezer, “Fakat biz ülke ekonomisine katkıda bulunmak için üretim yapıyoruz. ‘Her damlası bir servet’, çünkü ülkemin buğdayından, kaynaklarından yerli üretimi gerçekleştirerek sattığımız her ürünün karşılığında yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Bu şekilde düşündüğümüzde vergisiz olarak yurt dışından her yıl ithal edilen 6 milyon şişenin karşılığı 15 milyon Euro’nun ülke ekonomisinde kalmasını yurt dışına akışını kesmiş oluyoruz” dedi.

Baş ağrıtmayacak

EROL Sezer, üretimin yüzde 8’ini ilk aşamada Almanya, Fransa ve Rusya’ya ihraç edeceklerini belirterek, “Üretimde Rus teknolojisi kullanıyoruz. Birçok etkeni Rusya’ya göre bile çok daha iyi noktaya getirdik. Rus, İtalyan ve Türk mühendislerle çalıştık. Dünyanın ilklerinden gümüş filtrasyon sistemimiz sayesinde Svarovsky Vodka’nın içindeki insan sağlığını olumsuz etkileyen tüm partiküllerin arındırılmasını sağlıyoruz ve ertesi gün baş ağrısı yaratmayan votkayı üretiyoruz. Ar-Ge yatırımlarımızla, son teknolojiye yer veren kaliteli üretim anlayışıyla her zaman en iyisini üretmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Marka patentli ürün

SVAROVSKY Vodka’nın patentsiz olduğu yönündeki idealara da yanıt veren Erol Sezer, “Ürünümüzün patentini Türk Patent Enstitüsü Markaların Korunması Hakkında düzenlenen 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre Gıda Sınıfı Alkollü İçecekler 33. sınıftan aldık. Sektörümüzde bu sınıfta bulunan başka bir benzerimiz yok. Bütün izinlerimizi tamamladık ve öyle üretime başladık” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı