Gündem Haberleri

  Rus müfettişler Türkiye semalarında

  A.A
  04.10.2011 - 21:41 | Son Güncelleme:

  Rus müfettişler Türkiye semalarında gözlem uçuşuna başladı

  Rusya'dan gelen bir grup denetçinin Uluslararası Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde dün Türkiye semalarında gözlem uçuşu yaptığı bildirildi.Rus basınında yer alan habere göre, An-30B tipi uçaklarla yapılan ve dün başlayan uçuşların 7 Eylül'e kadar devam edeceği belirtilerek, Eskişehir hava alanından kalkan uçakların daha önceden belirlenen rota üzerinden maksimum 1,500 kilometre uzaklığa kadar uçtuğu kaydedildi.

  Uluslararası denetçiler, askerlerin ve gemilerin hareketlerinin yanı sıra, herhangi bir ordu veya filonun fotoğraflarını çekme hakkı bulunuyor.Gözlem uçuşu yapan Rus uçağında iki ülkeden uzmanlar hazır bulunarak, gözlem teknik araçların kullanımı ve anlaşmanın uygulanmasını denetliyorlar.

  Rusya Savunma Bakanlığı, söz konusu uçuşların bu yıl anlaşmaya üye ülkelerle Rus gözlemcilerin 28 uçuş yapması planlandığını belirttiler.Açık Sema Anlaşması 1992 yılında Helsinki'de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına (AGİT) üye 27 ülke tarafından imzalanmıştı. Rusya Federasyonu Açık Sema Anlaşmasını 26 Mayıs 2001 yılında onaylamıştı.

  Anlaşmanın temel amaçları arasında açıklık ve şeffaflığın geliştirilmesi, silahların kontrolü konusunda mevcut veya gelecekteki anlaşmaların uygulanmasını izlemeye yardımcı olmak bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı