Rus Merkez Bankası büyük kumar oynadı

Hürriyet Haber
20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rusya'da yayınlanan Moscow Times adlı gazete, Rusya Merkez Bankası'nın önceki gün krizi daha da derinleştirebilecek büyük bir kumara oynadığı yazdı.

‘‘Rusya'da Cuma günü, pek çok kişinin hissedemediği büyük bir deprem yaşandı’’ diyen gazetenin haberine göre, Merkez Bankası önceki gün, bütçeye, tasarruf sahiplerine ve birbirlerine borçlarını ödeyebilmeleri için, ticari bankalara en az 27 milyar ruble (1.65milyar dolar) olarak tahmin edilen bir parayı borç olarak verdi.

Ardından da akşam saatlerinde, bu borçların, 17 Ağustos kararları ile değersiz hale düşmüş olan devlet borçlanma kağıtları ile ödenebileceğini duyurdu.

SIRA PARA BASMADA

Bankacılık sistemini yeniden çalıştırmaya başlamak adına yapılan bu operasyonun yetersiz kalması halinde ikinci adımın, ‘‘para basılması’’ olacağı kaydedildi.

Başbakan Yevgeni Primakov'un önceki gece, ‘‘gelecek hafta Rusya bankacılık sistemi çalışmaya başlayacak’’ dediğini ve başbakanın, alınan bu önlemlere güvendiğini belirten gazete, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Andrei Kozlov'un da, ‘‘bankacılık sistemini yeniden çalıştırmaya başlamamızın tek yolu bu önlemler’’ dediğini belirtti.

Bu önlemlerin Rusya'da hiperenflasyon sonucunu doğurabileceğini yazan gazete, ‘‘Böyle bir olayla ilk defa karşılaşmıyoruz. Şu andaki Merkez Bankası Başkanı Viktor Geraşçenko'nun, Rusya Merkez Bankası'nın başkanlığını yaptığı önceki döneminde de, 1992 yılındaaçık krizini gidermek için bu tür önlemler alınmıştı ve sonucuhiperenflasyon olmuştu’’ diye yazdı.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı