Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rus istihbaratı bunları kullanıyor

  AA
  06 Ağustos 2014 - 09:37Son Güncelleme : 06 Ağustos 2014 - 09:37

  Rus istihbarat müzesinde, casuslukta kullanılan birbirinden ilginç cihazlar sergileniyor.

  http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/85642/4369/1/26947613/rus-istihbarati-bunlari-kullaniyor

  Moskova'daki Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sınır Muhafız Birliği Müzesi'nde, dönemin Rus istibarat servisi KGB çalışanlarının, Soğuk Savaş yıllarında yabancı ajanlardan ele geçirdikleri iletişim araçları, casus fotoğraf makineleri, kitap içine gizlenmiş tabancalar ve ateş edebilen suikast kalemler yer alıyor.

  Soğuk Savaş Dönemi'ni anlatan ajan filmlerinde kullanılan tabanca yerleştirilebilen kitaplardan, şemsiye sapı, eldiven ve kalem şeklindeki yakın mesafe suikast silahlarına kadar çok farklı eserler bulunuyor.

  Müzede, ajanların elde ettikleri bilgileri iletmekte kullandığı gizli iletişim sistemi, minik fotoğraf makinesi ve pusula gibi techizatlar en çok dikkat çekenlar arasında.

  Ziyaretçiler, Rus sınır koruma birliklerinin tarih boyunca kullandıkları üniforma, silah ve bu silahlara ait mermileri, yakın döneme ait Kaleşnikof marka tüfekleri, değişik şekillerde elektronik ve mekanik ekipmanları da görebiliyor.

  Dönemin önemli devlet adamlarının portre heykellerinin bulunduğu Rus istihbarat müzesinde, çok sayıda harita ve resim de yer alıyor. Sovyet liderler Lenin ve Stalin'in verdiği madalya ve taltifler de müzenin en çok ilgi gösterilen köşelerinden.

  Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sınır Muhafız Müzesi 2 Şubat 1914'te St. Petersburg'da kuruldu. Müze 1932 yılında Moskova'ya taşındı. Müzede, Rusya'nın sınırlar tarihi ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Bin 200 metre kare alana sahip müzeyi yılda yaklaşık 23 bin kişinin ziyaret ettiği belirtiliyor. Müzede 70 bine yakın obje sergileniyor.

  Etiketler: rusya , istihbarat gemisi , ajan , casus
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı