Rus işadamlarına İzmir'i anlatacaklar

Hürriyet Haber
12.08.2009 - 11:19 | Son Güncelleme:

Belarus'tan Sanayi ve Ticaret Odası başkanları turizm konusunda işbirliği olanaklarını araştırmak amacıyla Ekim ayında İzmir'i ziyaret edecek.

Belarus İzmir Fahri Konsolosluğu görevlisi Tatiana Gorchenina, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği işbirliğiyle ülkesinin sanayi ve ticaret odası başkanlarını davet ettiklerini belirtti.

İzmir'in tarihi mekanları, Çeşme ve Kuşadası'nı kapsayan bir gezi ve inceleme programı hazırladıklarını kaydeden Gorchenina, bu süre içinde Belarus'tan gelen misafirlerin İzmir'deki ticaret ve sanayi odası başkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve belediye başkanları ile görüşeceklerini açıkladı.

Gorchenina, İzmir ziyaretine Gomel Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Starovoytov Vasiliy, Mogilev Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Korotkin Vladimir, Grodno Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Adamenko Yuriy, Minsk Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Fedorçuk Akleksandr ve Vitebsk Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Butkeviç Valeriy'in katılacağını bildirdi.

“ÖNCELİKLE ÇEŞME'Yİ TANITACAĞIZ”

Tatiana Gorchenina, milyonlarca Rus turistin Antalya ve Marmaris'i tercih ettiğini, gelen heyete bu defa öncelikle Çeşme'yi tanıtacaklarını ifade etti.
Türkiye'nin çok güzel bir ülke olduğunu, otellerin bu nedenle Rus turistlerle dolu olduğunu kaydeden Gorchenina, şöyle konuştu:

“Bizim hedefimiz İzmir'i tanıtmak. İzmir'de gecelesinler, gezebilecekleri yerler olsun, restoranlar, kafeteryalar olsun istiyoruz. Burada Rus turistler için termal turizmi başlatabiliriz. Çeşme, Rusya'da hiç tanınmıyor. Antalya'ya giden Rus turist, her şey dahil sisteminden faydalanıyor ve hiç otelden çıkmıyor. Ama turizm bu değil. Biz Kuşadası'na da gidilsin, İzmir'de alışveriş yapılsın, Agora ziyaret edilsin istiyoruz.”

Gorchenina, Kemeraltı'nın da Ruslar için “otantik” olduğunu, Rusya'daki pazarlarda sadece meyve, sebzenin satıldığını, bu nedenle tarihi çarşının da çok ilgi göreceğini düşündüğünü dile getirdi.

GÜLAYLAR: “100 BİN OLSUN İSTİYORUZ”

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar da İzmir ve çevresine gelen Belaruslu turist sayısının yılda 4-5 bini geçmediğini, 11 milyon nüfusu olan Belarus'tan 100 bin kişiyi İzmir'de ağırlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Gülaylar, ticareti artırmayı, İzmir'de yatırım yapmak isteyenlere de bölgeyi tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.

Antalya'nın çok sayıda ziyaretçi çekmesinin nedenlerinden birinin de kolay ulaşılabilirlik olduğunun altını çizen Gülaylar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rekabet pastasında bizim de payımız olduğunu görmek istiyoruz. İzmir'e Belarus'tan 3 saatte ulaşılabilir, ama şu anda 10 saatte geliyorlar. Uçuşlar da ancak mevsimsel oluyor. Gelen heyetle bu konuları da görüşmeyi hedefliyoruz. Bunun işbirliği için bir başlangıç olmasını umuyoruz.”

Mehmet Gülaylar, İzmir'deki çeşitli kurum ve kuruluşların işbirliğiyle sanayi ve ticaret odası başkanlarını ağırlayacaklarını kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı