Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rus-Gürcü görüşmelerinde somut ilerleme yok

  Hürriyet Haber
  12 Kasım 2009 - 13:06Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 13:06

  İsviçre'nin Cenevre kentinde Rusya, Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya yetkililerinin bir araya geldiği 8. tur görüşmelerde somut ilerleme kaydedilemediği bildirildi.

  Gürcistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Sergi Kapanadze, dün yapılan görüşmelerde yeni tur görüşmelerin 28 Ocak 2010'da yapılması dışında herhangi bir uzlaşma olmadığını kaydetti.

  Cenevre görüşmelerinin 8. turunda, karşılıklı güç kullanmama anlaşması ve güvenlik konusundaki uluslararası anlaşmaların uygulanması konularının görüşüleceği bildirilmişti.

  Kapanadze, Rusya'nın, Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya'nın da imza atacağı bir güç kullanmama anlaşması istediğini, ancak Gürcistan'ın sadece Moskova yönetimiyle ve uluslararası güvenlik mekanizmalarının dahil olması koşuluyla böyle bir anlaşma imzalayabileceğini söyledi.

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcisi Haralampos Hrustopulos da, tarafların görüşmelerde, potansiyel bir anlaşmanın unsurları konusunu müzakere ettiklerini kaydetti.

  Görüşmelerde ayrıca, Gürcü vatandaşlarının sınır ihlali nedeniyle gözaltına alınmaları görüşüldü.

  2008 Ağustos ayındaki savaştan sonra, Avrupa Birliği, AGİT ve Birleşmiş Milletler'in girişimiyle başlatılan Cenevre görüşmelerinde, taraflar savaşın yarattığı ihtilafları çözmek için bir araya geliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı