Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rus generalin cesedinin bulunduğu alanda inceleme yapıldı

  AA, DHA, İHA
  10.05.2017 - 11:45 | Son Güncelleme:

  ARDAHAN’da bir inşaatın temel kazısı sırasında bulunan ve Kars Müzesi’nde koruma altına alınan Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen bugüne kadar bozulmadan kalan cesedin bulunduğu alanda inceleme başlatıldı.

  Ardahan’da apartman inşaatı için 25 Nisan’da yapılan temel kazısı yapılırken tabut içerisinde Rus komutana ait olduğu iddia edilen ceset bulundu. Cesetin bulunduğu alanda inceleme yapmak için Kars Koruma Kurulu ile Kars Müze Müdürlüğü’nden 3 kişilik heyet Ardahan’a geldi.

  Sahada inceleme başlatan ekipler bunun bir ön çalışma olduğunu belirterek, "Mezar yapısı birkaç tane gözüküyor ama onlarca iskelet var içeride. Şu anda burada yaptığımız bir ön çalışma ve burası ile ilgili herhangi bir karar verilmedi. Şu anda inceleme aşamasında ve kurul kararı alınacak. Kurul kararı basın ile de paylaşılacak" dedi.

  İnşaat ile ilgili kararın, 24 Mayıs’ta toplanacak Kars Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından verileceği bildirildi.

  İNŞAAT ALANINDA POLİS NÖBETTE

  Öte yandan alanda başka subay ve askerlere ait iskelet parçaları ile askeri botlar bulunması nedeniyle durdurulan inşaat önünde bir aksaklığın yaşanmaması için emniyet mensuplarının aldığı güvenlik önlemi ise sürüyor.

  Cesedin kimliğinin belirlenmesi amacıyla Kars Müze Müdürlüğünde başlatılan çalışmalar da devam ediyor.

  Ardahan'da 1905-1913 yıllarında görev yapan ve Rus tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak anılan Tümgeneral Vasiliy Geyman'a ait olabileceği değerlendirilen ceset, Kars Müzesi'nde muhafaza ediliyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı