Gündem Haberleri

  Rus gemileri boğazdan geçti

  Burak GEZEN - Erdem SÜREK / ÇANAKKALE, (DHA) -
  25.09.2013 - 13:46 | Son Güncelleme:

  RUS Donanmasının, aylardır iç savaşın yaşandığı Suriye için gönderdiği belirtilen 2 savaş gemisi daha, bu sabah Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaptı. Daha önce de Rus istihbarat gemisi Priazovye, savaş gemileri Minsk ile Novocherkassk ve güdümlü füze destroyeri Smetlivy Boğaz'dan geçmişti.

  Rusya’dan Akdeniz’e gitmek üzere yola çıkan 077 borda numaralı ’Peresvet’ ile 055 borda numaralı ’Admiral Nevelskoi’ adlı savaş gemileri, dün akşam üzeri İstanbul Boğazı’ndan geçiş yaptı. Boğazlar Tüzüğü gereği gece seyir yapmalarına izin verilmeyen Rus Donanması’na ait iki savaş gemisi geceyi Marmara Denizi girişinde demir atarak geçirdi.

  Sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte yeniden demir alan savaş gemileri Çanakkale Boğazı’na saat 07.30’da giriş yaptı. Saat 08.45’de boğazın manevra yapılması en güç noktası olan Nara Burnu’nu peş peşe dönen Rus Savaş gemileri 09.00’da Çanakkale önlerine ulaştı. Avrupa yakasındaki Kilitbahir Köyü’nde dağda bulunan ’Dur Yolcu’ yazısının altından geçiş yapan Rus Savaş gemilerine Türk Sahil Güvenlik Botu eşlik etti.

  Rus savaş gemilerinin 36 millik Çanakkale Boğaz geçişini saat 10.30’da tamamlayarak Ege Denizine açılacakları ve ardından da Akdeniz’e doğru yol alacakları belirtildi.


  Daha önce de Rus istihbarat gemisi Priazovye, savaş gemileri Minsk ile Novocherkassk ve güdümlü füze destroyeri Smetlivy Boğaz'dan geçmişti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı