Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rus gazetelerinden Türk turizmine övgü

  Hürriyet Haber
  21.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya'da uzun ve sert bir kışın ardından halk ‘‘Yaz gelse de tatile gitsek’’ diye hazırlık yaparken basın, 1999'un favori ülkesinin Türkiye olduğunu belirtiyor. Nezavisimaya Gazetesi ‘‘Türkiye'ye korkmadan tatile gidebilirsiniz’’ diye yazdı. Gazete, yapılan propagandaların maksatlı olduğuna dikkat çekerek ‘‘Antalya'da tank yok ve olmayacak. PKK'nın burada etkinliği sıfır’’ ifadesini kullandı.

  Nezavisimaya'nın haberinde ilginç olan nokta, altındaki Aleksander Reutov imzası. Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın Roma'da korunduğu günlerde çıkan imzalı yazılarında açıkça PKK'yı destekleyen Aleksander Reutov, dünkü yazısında ‘‘Türkiye'de PKK terörü başlıyor, oraya gitmeyin’’ şeklindeki yayınların yalan olduğunu yazdı.

  Reutov ‘‘Antalya ve çevresini adım adım gezdim. Bizim bazı Rus gazetelerinde çıkan ‘Tanklar Antalya sokaklarında yürüyor' türünden haberler abartılı değil, düpedüz yalan. Antalya'da değil tank, bir tane zırhlı araç bile yok. Dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da güvenliği polis sağlıyor ve turistleri rahatsız etmemek için varlıklarını da hissettirmiyorlar’’ dedi. Aleksander Reutov, ‘‘Eğer bu yaz Antalya'da bir tek Almanın saçının teline zarar gelirse PKK, Kürt lafını Avrupa'nın gündemine getirmeyi sonsuza kadar unutmak zorunda kalır’’ yorumunu yaptı.

  Nezavisimaya'daki haberde bu yalan propagandaların arkasındaki ‘‘asıl önemli faktöre’’ de yer verildi. Türk turizmine darbe indirmek isteyen rakip ülkelerin ‘‘PKK'dan daha çok terör gürültüsü çıkardığına’’ dikkat çeken gazete ‘‘Yunanistan, İspanya ve Kıbrıs Rum kesimi, Türkiye'ye giden turistleri kapabilmek için PKK'lı gibi davranıyor. Eh işin içinde 9 milyar dolar var‘‘ dedi.

  PKK HİKAYE

  Rusya'da yayınlanan Trud Gazetesi ise, Rus turistlerin PKK'ya aldırmayarak bu yıl da yaz tatilini Türkiye'de geçirmekten yana olduklarını bildirdi. Gazete bir ankete dayanarak verdiği haberinde, Rus turistlerin yaz tatili yapmak için, ilk olarak Türkiye'yi tercih ettiklerini belirtti. Bu yıl Türkiye'yi tercih eden Rus turist sayısında geçen yıla göre yüzde 1.5 oranında bir düşüş tespit edildiğini ifade eden gazete ‘‘Rus turistlerin bu yıl da ilk tercihleri Türkiye’’ diye yazdı.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı