Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rus ekonomisin mimarı hayatını kaybetti

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2009 - 17:51Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 17:53

  Rusya'nın kapitalist sisteme geçmesinin mimarlarından ünlü politikacı Yegor Gaidar yaşamını yitirdi.

  Gaidar’ın yardımcısı Gennadi Volkov, ünlü devlet adamının beyne giden damarlarından birinin tıkanması sonucunda hayata veda ettiğini söyledi.

   

  Bir dönemler Rusya Federasyonu Başbakanlığı görevini de yürütmüş olan politikacı ve devlet adamı 17 Mart 1956 yılında çok köklü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

   

  Yegor Timureviç Gaidar Moskova Devlet Üniversitesi MGU’da ekonomi eğitimi gördü.Çok parlak bir eğitimin ardından politikaya da merak salan Gaidar 15 Haziran 1992 yılında dönemin Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından Başbakanlık görevine getirildi. Gaidar Başbakanlık görevinde kaldığı 14 Aralık 1992 tarihine kadar Rusya’nın planlı ekonomiden kurtulup, pazar ekonomisine geçişi konusunda ciddi çalışmalar yürüttü.

   

  Gaidar’ın Rusya’nın kapitalist ekonomik sisteme geçişte önemli bir payı olduğu biliniyor.Geçtiğimiz yıllar içinde rahatsızlanan ünlü devlet adamı ve politikacı sürekli tedavi ve kontrol altında tutuluyordu.

   

  Gaidar 2006 yılında şuurunu kaybetmiş olarak bulunmuş ve ardından da o günden bu yana devamlı kontrol altında tutularak tedavi edilmeye çalışılmıştı. Gaidar’ın kızı Maria Gaidar’dahalen Rusya’da yürütülen ‘Yes’ (DA) adlı politik hareketin liderliğini yürütmeye devam ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı