Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rus Büyükelçi'den Nabucco yorumu

  A.A
  14 Ekim 2008 - 17:10Son Güncelleme : 14 Ekim 2008 - 17:10

  Rusya Federasyonunun Ankara Büyükelçisi Vladimir Yevgenyeviç Ivanovskiy, önümüzdeki yılın ilkbaharında Samsun-Kerç arasında feribot seferlerinin başlamasını amaçladıklarını belirterek, bunun, ulaştırmadaki darboğazları çözeceğini kaydetti.

  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk-Avrasya İş Konseylerinin genel kurul toplantısı öncesinde düzenlenen çalışma yemeğinde konuşan Ivanovskiy, son zamanlarda dünyada bir geçiş sürecine işaret eden önemli değişimler yaşandığını ifade ederek, yeni durumda ulusal ve uluslararası regülasyon mekanizmalarını ve yatırım programlarını doğru ayarlamak, risk yönetim sistemlerini güçlendirmek gerektiğini belirtti.

  Kafkasya'daki gelişmelerin Rusya-Türkiye ilişkilerine etkisine değinen Ivanovskiy, bu konuda iyimser olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
  "Bölgedeki büyük süreçleri herkes anladı. Başbakan Erdoğan;ın Moskova;yı ziyaret etmesi ve işbirliği platformu oluşturma fikrini ortaya atması bunu gösteriyor. Son derece yapıcı olan bu fikir, Karabağ anlaşmazlığını da sona erdirecektir. Bu şekilde, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin gelişmesine de ivme kazandıracaktır. Türkiye ile Ermenistan sınırı açılacaktır. Bu, bölgedeki ilk işbirliği örneklerinden biri olabilir. Gerekli şartların oluşmasından sonra, Kafkasya-Türkiye arasında transit geçişin gelişmesi için çalışmalar yıl sonuna kadar tamamlanacaktır. Önümüzdeki yılın ilkbaharında da Samsun-Kerç arasında feribot seferlerinin başlamasını amaçlıyoruz. Bu, ulaştırmadaki darboğazları çözecektir."

  Ivanovskiy, Nabucco konusunda ise, Washington ve Brüksel'in Nabucco;dan İran ve Rus gazının geçmesine izin vermediğini ifade etti.

  Macaristan'ın Rus ve İran gazlarının ana boru hattına girmesine karşı olmadığını dile getiren Ivanovskiy, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Nabucco;dan esasında 32 milyar metreküp gazın geçmesi planlanmakta. Halbuki Avrupa;nın yıllık gaz tüketimi 650-700 milyar metreküp. 32 milyar metreküp çok şey değiştirmeyecek. Başka sağlayıcılar aramak lazım. Medvedev, Avrupa;ya 200 milyar metreküp gaz satabileceğini açıklamıştır. Rusya doğal gazını bu anlamda boş bırakmak hiç avantaj sağlamıyor. Nabucco;ya Rusya;nın dahil edilmemesi, Gazprom;u Avrupa pazarından kovmaktır."

  Ivanovskiy, yaz aylarında iki ülke arasında yaşanan domates krizine de değinerek, Türkiye;deki laboratuvarları gezdiklerini, burada herkesin kalite kontrol konusunda ciddi davrandığını, sonuçta Türk ve Rus tüketicilerin bu ürünlerden memnun kalacaklarını aktardı.

  "ENERJİ HATLARIMIZI ÇEŞİTLENDİRMEMİZ NORMAL KARŞILANMALI"

  Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akınca ise, Rusya-Gürcistan arasındaki çatışmalar ve sonrasında gümrüklerde başlayan tam sayım uygulaması arasında, zamanlama olarak yakınlıkları nedeniyle bağlantı kuranlar olduğunu, ancak böyle bir bağlantının mevcut olmadığını belirtti.

  İki ülke arasında öncelikle anlaşılan konularda işbirliğini geliştirme, sonrasında anlaşma sağlanamayan konuları çözmeye çalışma politikası bulunduğunu belirten Akınca, Kafkasya;da istikrar konusunda aynı fikirde olunduğunu, burada işbirliği yapıldıktan sonra zaman içinde Gürcistan'daki soruna da çözüm üretilebileceğini, Karabağ konusunda Rusya'nın da katkısıyla çözümün mümkün olabileceğini aktardı.

  Akınca, hem alıcı hem satıcı açısından enerjiyi çeşitli yollardan satmanın ve almanın avantaj sağladığına işaret ederek, "Satış yollarının çeşitlendirilmesi son derece mantıklıdır. Aynı şekilde bizim de enerji hatlarımızı çeşitlendirmemiz normal karşılanmalıdır. Bizim gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler, doğal gaz kesildiğinde farklı kaynaklar kullanmak zorundadır. Kaynağı çeşitlendiremiyorsak, yolları çeşitlendirmemiz normaldir. Bu, Rusya'nin ihracat yollarında yaptığının aynısıdır" dedi.

  Global finans piyasalarında yaşanan krizin Rusya'ya etkisine de değinen Akınca, diğer ülkelerin Rusya;nın petrolünden ve doğal gazından vazgeçemeyeceğini, bunun da fırtınayı atlatana kadar Rusya;ya yeteceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı