Rus basını: Enerjide oyun yeni başlıyor

Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretinin ardından Rus basını, “Enerjide büyük oyun yeni başlıyor” yorumu yaptı.

Interfax Ajansı “Türkiye ile Rusya boru örümcek ağları örüyor” dediği haberinde, “Putin ‘bizdeki gaz herkese yeter’ dedi. Halbuki pratikte hayat farklı gerçekler sunuyor. Türkler’in projesi Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı’na göz kırpan Putin, diğer taraftan Rusya’nın kendi mali imkanlarıyla inşa etmeyi düşündüğü Novorosiysk-Burgaz-Dedeğaç petrol hattını kaynaksız bırakma tehlikesini göze almış oluyor” yorumu yaptı. Kommersant Gazetesi, “Putin, Türklerden Güney Akım vizesi alabilmek için ise Samsun-Ceyhan petrol boru hattına ‘evet’ demek zorunda kalındı” derken, Vedomosti Gazetesi, şunları yazdı: “Ankara’da imzalanan enerji anlaşmaları iki ülkeyi de dünya enerji piyasasında daha güçlü oyuncu haline getirdi. Hem Rusya, hem de Türkiye bundan böyle elinde daha güçlü enerji kozlarına sahip olacak.”

Moskova’nın enerji hâkimiyeti pekişti

NEW York Times, “Türkiye, Rusya’nın Karadeniz’den geçecek boru hattı için karasularını kullanmasına izin vererek, Moskova’nın Avrupa’nın enerjisi üzerindeki hakimiyetinin pekişmesine yardımcı oldu” diye yazdı.

Anlaşma, ortak olduğunu gösterdi

FINANCIAL Times Gazetesi’nin yorumu, şöyle oldu: “Vladimir Putin, beyaz sularda rafting yapmaktan daha fazla ustalık gerektiren bir görev için Türkiye’deydi. Putin ile mevkidaşı Erdoğan arasında varılan anlaşma, hayati çıkarların tehlikeye girmesi halinde ortada dost değil sadece çıkar ortaklıklarının bulunduğunun açık bir kanıtı oldu.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı