İSTANBUL HABERLERİ

Rus askeri gemisindeki 78 mürettebatın tamamı kurtarıldı

DHA
27.04.2017 - 20:25Son Güncelleme :
Rus askeri gemisindeki 78 mürettebatın tamamı kurtarıldı
DHA

İSTANBUL,(DHA)-İSTANBUL Boğazı açıklarında Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetlerine ait  istihbarat gemisinin, YOUZARSIF H isimli yük gemisiyle çarpışması sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri gemideki mürettebatın kurtarılması için havadan ve denizden arama kurtarma operasyonu düzenledi. Tamamlanan operasyonda, Rus askeri gemisindeki 78 kişiden oluşan mürettebatın tamamı tahliye edildi. 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi: " Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetlerine ait RFS LIMAN isimli istihbarat gemisi ile Togo bandıralı YOUZARSIF H isimli yük gemisi, 27 Nisan'da saat 11.45 civarında İstanbul Boğazı yaklaşma sularında Kilyos kuzeyi, 29 kilometre  mesafede yoğun sis nedeniyle çarpışmıştır. Türk arama kurtarma sahasında meydana gelen kaza sonrasında, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca olaya süratle müdahale edilerek 78 kişiden oluşan Rus askerî gemisi personelinin tamamı sağ olarak kurtarılmıştır. Anılan Rus askerî gemisi kaza sonrasında kısa süre içerisinde batmıştır. Kayıp gemi personeli bulunmamaktadır. Togo bandıralı gemide hafif hasar olduğu öğrenilmiştir. Romanya’dan çıkarak Ürdün’e intikal etmekte olan geminin, sıhhi tahliye gerektiren personeli bulunmamaktadır. Arama Kurtarma harekâtı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığından TCG İMBAT ve TCG KILIÇ hücumbotları, TCG AKIN kurtarma gemisi ve TCG TEKİRDAĞ karakol gemisi ile bir adet SH-70 tipi helikopter; Hava Kuvvetleri Komutanlığından bir CN-235 arama kurtarma uçağı ve bir arama kurtarma helikopteri; Sahil Güvenlik Komutanlığından bir sahil güvenlik botu ve bir arama kurtarma helikopteri ile yürütülmüştür."
(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Rus askeri gemisindeki 78 mürettebatın tamamı kurtarıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 20 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rus askeri gemisindeki 78 mürettebatın tamamı kurtarıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı