Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rus Alfa 28.5 milyon doları AFM’ye yatırıp, sinemaya geldi

  Ceyhun KUBURLU
  25 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 2007 - 00:04

  Geçen yıl 6 milyon seyirciyle 45 milyon dolara ulaşan AFM Sinemaları’nın yüzde 52’lik hissesi 28.5 milyon dolara Rus Alfa Grubu’na bağlı Velios’a satıldı.

  Yeşilçam’ın sinema sektörünü büyüttüğünü belirten AFM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akdemir, "Türk sineması global oyuncuların radarına girdi. Yabancıların sinema salonlarına ilgisi arttı. Ruslarla yurtdışına gidebiliriz" dedi.

  AFM Sinemaları’nın yüzde 51.9’luk hissesinin Rus Alfa Grubu’na bağlı Velios şirketine satışı için anlaşma imzalandı. 183 sinema salonu ve 30 bin koltuk kapasitesiyle yılda 6 milyon seyirci çeken AFM hisseleri için Rus Alfa 28 milyon 545 bin dolar ödeyecek. Son yıllarda Türk sinema işletmelerine ilginin arttığını ve sektörün hızlı bir büyüme trendi yakaladığını belirten AFM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akdemir, "Yeşilçam’daki yükseliş sektörümüzü olumlu etkiledi. Geçen yıl ciromuz 45 milyon dolardı. Son yıllarda birçok yabancı yatırımcı Türkiye pazarına adım atmak için çalışıyor. Rus Alfa Grubu da bunlardan birisi. Anlaşmamızı yaptık şimdi yasal süreçlerin tamamlanmasını bekliyoruz" dedi.

  ŞİRKETİN BAŞINDA BEN OLACAĞIM: AFM’nin satışı sonrasında da kendisinin CEO olarak göreve devam edeceğinin altını çizen Akdemir, Rus şirketi ile yapacakları bazı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: "Şirketin yüzde 10’luk hissesi hálá bana ait. Alfa Grubu, Rusya başta olmak üzere, Kazakistan, Ukrayna ve Azerbaycan gibi sinema sektörünün yeni yeni büyüdüğü bölgelere gitmeyi istiyor. Türkiye’de bunlardan birisiydi. Ruslar, eğlence sektöründe sinemaya yapacakları yatırımlarda bizimle çalışmak istediler. Yani Ruslar’ın gittiği her ülkede bizim de fikirlerimize başvurulacak. Bunun yanında AFM olarak yurtdışında yatırımlarda yapılabilir. Şirket yetkilileri ile satış tamamlandıktan sonra masaya oturacağız. Plan ve programlar yapacağız."

  YERLİ FİLMDE AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ: Adnan Akdemir, Türkiye’nin kendi filmini izleyen ülkeler arasında 4’üncü sıraya yükseldiğini belirterek, "Eskiden daha çok ABD’li filmlerin ön planda olduğunu görüyorduk. Bugün izleyici sayıları yerli filmlerde daha fazla olmaya başladı. Hatta Avrupa’da Fransa’yı geçerek birinci sıraya yükseldik. Kendi filmini izleyenler arasında dünya sıralamasında ise ABD birinci olurken, Hindistan 2’nci, Güney Kore 3’üncü Türkiye’de 4’üncü sırada yer alıyor" dedi. Sinema sektörünün Türk filmleriyle büyümeye başladığını vurgulayan Akdemir, 2006 yılında 30 milyon kişinin sinema izlediğini bu yıl kesilen biletlerin 30 milyonu geçmesini beklediklerini kaydetti.

  2006 CİROSU 45 MİLYON DOLAR: Akdemir, Türk sinema salonlarıyla yabancı yatırımcıların çok fazla ilgilendiğine dikkat çekerek, AFM’nin satışı için görüşmelerin tamamlandığını yasal süreci beklediklerini vurguladı. AFM’nin bugün 183 sinema salonuyla 30 bin koltuk kapasitesi bulunduğunu ifade eden Akdemir, şöyle konuştu: "AFM Türkiye’nin en fazla seyirci kapasitesine sahip. Bir futbol stadyumu kapasitemiz bulunuyor. Sadece büyük şehirlerde değil Anadolu’da da birçok yerde sinme salonları açıyoruz. Yatırımlarımıza devam ediyoruz. Geçen yıl 6 milyon izleyiciye ulaştık. 45 milyon dolar ciro elde ettik. Promosyonlar ve öğrenci indirimleriyle sinemayı cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Rus Alfa Grubu ile önümüzdeki dönemde yeni yatırımlar yapabiliriz. Bütün yasal süreç tamamlandıktan sonra masaya oturup yeni plan ve programlar hazırlayacağız."

  10 milyon dolar yatırım yaptık Kanada’dan özel perde getirdik

  AFM’nin İstinyePark’taki sinema salonları için 10 milyon dolarlık yeni bir yatırım yaptığını söyleyen Adnan Akdemir, "Buradaki kompleks 3 boyutlu sinema sistemi IMAX teknolojisine sahip. Kanada’dan getirilen özel bir sinema perdesi bulunuyor. 7 katlı bir bina büyüklüğünde olan bu perdelerde 3 boyutlu sinema izleme olanağı bulunuyor" dedi. 5 bin metrekarelik bir kompleks kurduklarını anlatan Akdemir, yeni sinema salonları hakkında şu bilgileri verdi: "Türkiye’deki sinema anlayışına yeni bir boyut kazandırdığımızı düşünüyorum. Özellikle 3 boyutlu filmler ilgiyle izlenecek. Bunun yanında yurtdışından filmler getirip bu salonda özel gösterimler yapacağız. Yaklaşık 1 milyon izleyici çekmeyi planladığımız bu salonları önümüzdeki dönemde başka bölgelerde de yapmayı planlıyoruz. Bilet fiyatlarımız ise 8 YTL ile 14 YTL arasında değişecek."

  Benim hissem aynı kalacak AFM’nin adı değişmeyecek

  YÜZDE 38’i halka açık bulunan AFM’nin çoğunluk hissesinin satışı için aile fertlerinin sahibi olduğu AIG şirketinin ortak karar aldığını belirten Adnan Akdemir, "Ben şirketteki yüzde 10’luk hissemi koruyacağım ve AFM’yi yönetmeye devam edeceğim. İsim değişikliğimiz olmayacak. AFM, bir Türk şirketi olarak kalmaya devam edecek" dedi. Akdemir, AFM’nin yılda ortalama yüzde 20 büyüme hızına ulaşmasını hedeflediklerini ifade ederek, yeni ortakları ile birlikte daha büyük işlere imza atmayı hedeflediklerini vurguladı.

  Bu sinemada patlamış mısır yemek yasak

  İSTİNYEPARK’ta kurulan yeni AFM sinema kompleksinde Sony 4K projektörlerle yayın yapılan özel bir salon hazırladıklarını anlatan Adnan Akdemir, bu salonda futbol ve NBA maçlarının da yayınlanacağını söyledi. "Sinema salonlarını yeni bir sosyal yapıya kavuşturuyoruz" diyen Aydemir şöyle konuştu: "Tüm bunların yanı sıra özel konserlerde bu salonda canlı olarak izleme olanığı bulunacak. Ayrıca kopleks içerisinde bağımsız film ve sanat filmleri meraklılıraı için AFM Arthouse İstanbul salonu da var. Sanat severler için bağımsız filmleri burada yayınlayacağız. Ancak izleyiciler bu salonda Pop Corn (patlamış mısır) yiyemeyecek."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı