Gündem Haberleri

  Rumsfeld: Türk modeli çok yararlı bir model

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 21:28 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, ABD'deki temasları çerçevesinde bugün ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'le yarım saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmede ağırlıklı olarak Afganistan konusu gündeme geldi.

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Afganistan`daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü`nün (ISAF) komutasının Türkiye`ye geçmesi konusunda, "Böyle bir gelişmeden sadece memnuniyet duyarız" dedi.

  Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rumsfeld, Başbakan Bülent Ecevit`le yaklaşık yarım saat süren görüşmede, Türkiye`nin Afganistan barış gücüne ilk etapta göndereceği 261 askerlik katkının çok değerli olduğunu belirterek teşekkür etti.

  Diplomatik kaynaklar, barış gücü komutanlığının Türkiye`ye geçmesine ilişkin istişarelerin artacağı bir döneme girildiğine dikkat çekerek, Türkiye, ABD, İngiltere ve Afganistan arasında yakında yoğun görüşmeler yapılmasının beklendiğini kaydettiler.

  ABD Savunma Bakanı, görüşmede ayrıca, Türkiye`nin başarılı bir Müslüman ülke olduğunu belirtti ve "Türk modeli çok yararlı bir model" dedi.

  Rumsfeld, Afganistan operasyonunu yürüten Florida`daki askeri üsle Türk Genelkurmay Başkanlığı arasında baştan beri işbirliği yapıldığını vurguladı.

  Afganistan konusu görüşmede ayrıntılı olarak ele alınırken, Ecevit, Afganistan`ın modern silahlı kuvvetlere kavuşturulması konusunun öneminin altını çizdi.

  Silahlı kuvvetlerin bölünmüş olmasının, Afganistan`daki bugünkü durumun nedenlerinden biri olduğunu bildiren Ecevit, ordunun yeniden yapılanmasında Türkiye`nin tecrübelerinden faydalanılabileceğini belirtti.

  Ecevit, Afganistan`ın kalkındırılmasında ABD ile işbirliği yapma niyetini vurguladı.

  Edinilen bilgiye göre, Ecevit, Türkiye`nin ekonomik beklentilerinden de söz etti. Rumsfeld de, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilere ivme kazandırma iradesini yansıttı.

  Görüşmede, Türkiye`nin askeri kredi borçlarının silinmesi konusunaekonomik çerçeve içinde genel olarak değinildi, ancak Irak, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve askeri alımlarla, Kıbrıs ve Yunanistan konuları ele alınmadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı