Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumsfeld, kuzey cephesini unutamıyor

  Doğan ULUÇ / NEW YORK
  20 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 11:37

  ABD Savunma Bakanı Rumsfeld, Hürriyet’e konuştu: "Irak’ta, Türkiye’den kuzey cephesi açılmış olsaydı bugün karşımızda çok daha az sayıda direnişçi olurdu. Ama NATO içinde dost ve müttefikiz, hayat devam ediyor."

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, konferans vermek için geldiği New York’ta Hürriyet muhabirinin sorularını yanıtlarken, tezkere krizini unutamadığı mesajını verdi: "Irak’ta, Türkiye’den kuzey cephesi açılmış olsaydı bugün karşımızda çok daha az sayıda direnişçi olurdu." Son dönemde Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl değerlendirdiğini sorduğumuzda ise Rumsfeld imalı bir tebessümle "NATO içinde müttefik ve dost. Hayat devam ediyor" dedi.

  Rumsfeld toplantıdaki konuşmasında teröre karşı savaşı anlatırken, ABD yönetiminin askeri harekatlarda 21’inci yüzyıla ayak uydurmakta zorlandığını belirtti. Rumsfeld "Tarihte ilk defa e-posta, dijital kamera, cep telefonu, uydu TV’si, küresel internet, 24 saat yayın yapan haber kanalları gibi iletişim teknolojisinin son buluşları içinde savaş veriyoruz" dedi. Bakan "Savaşın büyük kısmı medyanın savaş alanında sürüyor. Terör grupları medyayla ilişkiler komiteleri kurup kamuoyunu rahatça etkilemeyi başarıyorlar. Soğuk savaşta Sovyetler Birliği’nin kara-deniz birliklerini, askeri üslerini kolaylıkla tespit ediyorduk. Ama şimdi tüm teknolojik üstünlüğümüze rağmen bir adamın, Bin Ladin ve Zevahiri’nin nerede olduklarını bulmakta güçlük çekiyoruz" diye konuştu.

  Kürtler ve Şiiler anlaşamadı

  IRAK’ta hükümet kurma çalışmalarının, Şii ve Kürt grupların düştüğü ciddi görüş ayrılıkları nedeniyle çıkmaza girdiği belirtildi. Şii temsilciler, Kürt grupların hükümetin icraatlerini denetleyecek bir üst kurul oluşturulması teklifine karşı çıkıyor. Ayrıca Şiiler, Kürtler’in önemli hükümet kararlarının kabinede çoğunluk değil, oybirliği ile alınması önerisini de reddetti. Şii siyasetçi Ammar Tomah, "Şii asıllı eski başbakan İyad Allavi’nin liderliğindeki laik grubu hükümete katarak bize karşı kullanmak istiyorlar" dedi. Kürt görüşmeci Mahmud Osman ise, tek amaçlarının geniş tabanlı milli bir hükümet kurmak olduğunu savunarak, "Eğer bu Şii ittifakının son pozisyonuysa, o zaman işler karıştı demektir. Hükümetin kurulması gecikebilir" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı