Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumsfeld: Irak'tan Türk askerine karşı bir karar yok

  Hürriyet Haber
  09 Ekim 2003 - 08:14Son Güncelleme : 09 Ekim 2003 - 08:14

  ABD Savunma Bakanı Donalı Rumsfeld, Irak Geçici Yönetim Konseyi'nin, Türk askerini Irak'ta istemediğine dair bir karar bulunmadığını ve Türk askerinin Irak'a yerleştirilmesi konusunda Türkiye ve ilgili bütün tarafları tatmin edecek bir sonuca ulaşılabileceğine inandığını söyledi.

  Rumsfeld, ABD'nin Colorado eyaletinde yapılan NATO Savunma Bakanları gayri resmi toplantısının ilk gününde, NATO Genel Sekreteri George Robertson ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

  ABD Savunma Bakanı, bir gazetecinin, Irak Geçici Yönetim Konseyi'nin, Türk askerinin Irak'a gelmesine karşı olduğu yönündeki sorusu üzerine, ''Irak Geçici Yönetim Konseyi'nin Irak'ta Türk askerine karsı çıkan bir oylama yaptığına inanmıyorum. Belki karşı olan bir ya da iki üyesi olabilir. Benim bildiğim kadarıyla, Irak Geçici Yönetim Konseyi'nden bu yönde bir karar yok'' dedi.

  Irak'ta dışişleri bakanı görevini yürüten Hoşyar Zebari'nin de, Türk askerine karşı olduğu yönünde sözlerinin hatırlatılması üzerine Rumsfeld, gülerek, ''benim haklı olduğumu düşünüyorum'' dedi. Rumsfeld, yardımcılarına dönerek, Irak Geçici Yönetim Konseyi'nden, Türk askerine karsı çıkan bir karar olup olmadığını sordu. Yardımcılarının, böyle bir karar olmadığını söylemesi üzerine Rumsfeld, yine gülerek, ''hükümet olarak ortak bir anlayışa vardık. Ben haklıyım'' dedi.

  ABD Savunma Bakanı, bölgenin güvenliğinden sorumlu Amerikalı askeri yetkililerin, Türkiye'nin asker gönderme önerisi üzerinde Iraklılar ve diğer koalisyon yetkilileriyle çalıştığını söyledi. Rumsfeld, ''eminim ki, Türk hükümetini ve Irak Geçici Yönetim Konseyi'nin kilit üyelerini tatmin edecek bir yol bulacağız'' diye konuştu.

  Rumsfeld, başka sorulara yanıt verirken de, Irak'ta mevcut asker sayısının yeterli olduğunu ancak askerlerin rotasyonunun söz konusu olabileceğini hatırlattı. Rumsfeld, Irak'a çok fazla yabancı asker gönderilmesine karşı olduğunu da kaydetti.

  RODMAN:  TÜRK GÜCÜ KUZEY IRAK'TA OLMAYACAK

  ABD Savunma Bakan yardımcılarındanPeter Rodman, Irak'a Türk askeri gönderilmesinin Iraklı Kürtlerin tepkisi yüzünden hassas bir mesele olduğunu, ancak bunun başarılabileceğini söyledi.

  Rodman, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nin biroturumunda yaptığı konuşmada, milletvekillerinin Irak'a Türk askeri konuşlandırılması konusundaki sorularını da yanıtladı.

  TBMM'nin asker gönderme kararını çok olumlu bir gelişme olarak nitelendiren Rodman, ''1 Mart'ta Türk hükümetinin tezkere girişimi başarılı olmamıştı. Ancak bu defa sadece hükümet değil, Türk parlamentosu da Irak'ın istikrarı için asker gönderme yönünde olumlu bir karar aldı'' dedi.

  Uluslararası güvenlik işlerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Rodman, asker gönderme konusuna Irak içinden gelen bazı itirazlara değinirken şunları söyledi:

  ''Bu, özellikle Iraklı Kürtlerin tepkisi yüzünden hassas bir mesele. Ancak bunun başarılabileceğine inanıyoruz. Irak geçici hükümetkonseyinin Türk askerine hayır dediği yönünde bazı yanlış haberler vardı, ancak durum bu değil. Iraklı Kürtler bizim dostumuz, onlarla yıllarca birlikte çalıştık. Tabii ki Türkler de müttefikimiz, dolayısıyla bunu başarabileceğimize inanıyorum. Ancak Türk gücü Irak'ın kuzeyinde olmayacak. Bunu anlayacak kadar akıllıyız.''

  Irak savaşı sırasında da Türkiye ile Iraklı Kürtlerin karşı karşıya gelebileceği yönünde kaygılar bulunduğunu anlatan Rodman, ''Hatırlıyorum, savaş başladığında Türklerin müdahale edebileceğine, Kürtlerin de Saddam Hüseyin yerine Türklerle çatışabileceğine ilişkin korkular vardı ve biz bunu kontrol edebildik. Dolayısıyla bu günkü meselenin de çözülebilir olduğunu düşünüyoruz. Sonuçta TBMM'nin kararı çok önemli bir gelişme'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı