« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rummenigge’den UEFA’ya eleştiri

Bayern Münih Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Heinz Rummenigge, "Geçen yıl Manchester City 200 milyon euro, Chelsea 80 milyon euro zarar etti. UEFA'nın Finansal Fair-Play kuralları sadece Türk takımları için mi geçerli?" dedi.

Bülent VEZNİKLİ / ALMANYA
SON GÜNCELLEME

Bundesliga ekiplerinden Bayern Münih’in patronlarından Karl-Heinz Rummenigge, İngiliz kulüpleri ile PSG’nin idare biçimini eleştirirken, UEFA’nın bu konuda yaptırım uygulamasını talep etti.

Alman Sport Bild Dergisi'nin internet sitesinde yer alan haberde Rummenigge, "Manchester City geçtiğimiz yılı 200 milyon euro kayıpla kapatırken, Chelsea'nin zararı 80 milyon euro oldu. UEFA’nın Finansal Fair-Play kuralları gereği kulüpler yılda 15 milyon eurodan fazla zarar edemeyeceklerdi. Fransa’da PSG Kulübü'nün bu yıl transferlere ödediği paralara bakın. İbrahimoviç'e yılda 14,5 milyon euro net ücret vereceklerini duyduğumda midem kötü oldu" dedi.

UEFA'NIN KRİTERLERİ KULÜBE GÖRE DEĞİŞİYOR MU?

Bayern Münih Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Rummenigge, "Avrupa'da değerlendirmeler, ölçüler kulüplere göre değişiyor mu? Gazetelerden UEFA Finansal Fair-Play kuralları gereği sadece Türk takımlarının men edildiğini okuyorum. Aklıma 'diğerlerine karşı göz kapatılıyor mu?' diye geliyor. UEFA’nın bu duruma el koyması ve bu kulüpleri uyarması gerekiyor" dedi.

Finansal Fair-Play yaptırımlarının kurallarının UEFA Başkanı Michel Platini'nin eseri olduğunu belirten Rummenigge, "Bu proje onun bebeği gibi. Şimdi gerekeni yapması, önlemlerini alması gerekiyor. Yoksa Alman futbol kulüpleri 'ne oluyor?' diye kendi kendilerine soracaklar" dedi.

ALMANYA SÜPER KUPASI'NI ÇİN’DE OYNAYALIM

Rummenigge, İngiliz ve İspanyol federasyonlarını örnek alarak Almanya Süper Kupası'nın Çin’de oynanmasını istedi. Bu konuda Kulüpler Birliği (DFL) Başkanı Christian Seifert ile konuştuğunu ifade ederek "O'nun da bu fikre sıcak baktığı gördüm" dedi.

Audi-Cup çerçevesinde Çin’e giden Bayern Münih takımının burada çok iyi karşılandığını ve ilgi gördüğünü vurgulayan Rummenigge, gelecekte kulübün tanıtımı için bu ülkeye daha sık gideceklerini söyledi.

AVRUPA KENTLERİNDE OYNANSIN

Rummenigge, Ukrayna ve Polonya’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ardından başta UEFA olmak üzere Avrupa spor kamuoyunda organizasyona şehirlerin ev sahipliği yapma fikrinin ortaya çıktığını belirtirken, "Bunu çok olumlu buluyorum ve destekliyorum" dedi.

Özellikle Ukrayna’nın şampiyonada UEFA kriterlerini tam olarak yerine getirememesi sonrası kamuoyunda bu yönde bir görüş oluştuğunu ifade eden Rummenigge, "Avrupa Futbol Şampiyonası, ev sahibi ülke için büyük masraf demek. Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz masrafların düşürülmesi gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle böyle bir model iyi olacaktır" diye konuştu.

Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Avrupa'nın büyük kentlerinde yapılması fikrine politikacıların da sıcak baktığını savunan Rummenigge, "Avrupa Birliği de bunu istiyor. Futbol birleşik Avrupa'nın bir yüzü olabilir" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler