« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rumların MARAŞ oyunu

Tarih 7 Ekim 2007... Şırnak'ta hainler, bir timi pusuya düşürdü: 15 şehit... Türkiye kan ağlıyordu. Bu günlerde Milliler Moldova maçına hazırlanıyordu. Bir teklif geldi: Oyuncular maça siyah forma ile çıksınlar. UEFA 'hayır olmaz' dedi. Türk tarafı bastırdı: 'Bari kolumuza siyah bant takalım.' UEFA yine 'hayır' dedi... Ve bugün; Kıbrıs Rum Kesimi'nin takımı Anorthosis Famagusta, yarın Werder Bremen ile oynayacağı maç için UEFA'dan izin aldı: Şu anda tartışmalı olan Maraş ve Ada'nın kendi tarafı için reklam yapacak. UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, hurriyet.com.tr'ye açıkladı: Olmaz, olamaz... Bakalım, yarın göreceğiz.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kıbrıslı Rumlar, Rum Anorthosis ile Almanya'nın Werder Bremen futbol takımları arasında yarın akşam Güney Kıbrıs'ta oynanacak Şampiyonlar Ligi maçı sırasında, 2 bin pankart açarak, “Maraş ve Mağusa”nın propagandasını yapacak.

Rum basınına göre, sözde Rum “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos, Anorthosis-Werder Bremen maçı öncesinde, tribünlere 2 bin adet 2 metre uzunluğunda ve 1.20 metre genişliğinde, 3-4 farklı renkte pankartların dağıtılacağını, maç başlamadan açılacak bu pankartlarla seyircilere Maraş kentinin görüntüsünün verileceğini açıkladı.

“Söz konusu maçın, 19 ülkeden milyonlarca seyirciye ulaşacağını ve bundan daha iyi bir tanıtım fırsatı olamayacağını” ifade eden Galanos, maçta ayrıca üzerinde “FAMAGUSTA” (Mağusa) yazılı 50 metre uzunluğunda bir panonun da açılacağını belirtti.

UEFA İZİN VERMİŞ

Galanos, etkinliğin UEFA'nın izniyle gerçekleştirileceğini ve etkinlik için 3 dakika 50 saniye izin verildiğini bildirdi.

Rum basınına göre, maçın başlamasından önce sahada “Mağusa marşı” çalınacak ve maçın başlamasıyla indirilecek olan panolar, 35 yetkili kişi tarafından güvenlik gerekçesiyle toplanacak.

Rumlar, iskana kapalı olan ve Kıbrıs Türk tarafının kontrolündeki Maraş'ın Rumlara verilmesini istiyor.

ŞENES ERZİK OLAYI HURRIYET.COM.TR'YE YORUMLADI

Konu hakkında hurriyet.com.tr'ye konuşan UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, "Böyle birşey mümkün olamaz. Eğer Rum takımı, 'UEFA'dan izin aldık, uyguladık' diyerek böyle bir girişimde bulunursa ceza alır." dedi.

UEFA, ŞEHİTLERİMİZ İÇİN SİYAH BANTA İZİN VERMEMİŞTİ

13 Ekim 2007 tarihinde, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'nda deplasmanda Moldova ile yapılacak maçtan önce Türkiye Futbol Federasyonu UEFA'ya, "Şehitlerimiz için maça siyah bantla çıkılması" yönünde bir istekte bulunmuş ve bu istek UEFA tarafından geri çevrilmişti.

Dönemin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Haluk Ulusoy yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Bu olayı duyunca hemen Şenez Erzik'i aradım. Olayın vehametini o da çok iyi biliyor. İçim kan ağlıyor ama prosödürler var. Siyah forma için başvuruda bile bulunmayın diye telkinde bulununca biz de vazgeçtik. Biz de bu vatanın evladıyız. Bazen prosödürlerin önüne geçemiyorsun. Siyah bant bile takamayacağız."

FORMULA 1 TÖRENİNDE KKTC KRİZİ

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sinde Ferrari pilotu Felipe Massa'ya birincilik kupasını Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın vermesinin ardından, Türkiye'ye 5 milyon dolar ceza kesti.

FIA, 2006 Türkiye GP’si ödül töreninde spora siyaset karıştırıldığı için verdiği 5 milyon dolarlık cezanın Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’na (TOSFED) ait 2.5 milyon dolarlık bölümünü iptal etmişti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.