Dünya Haberleri

  Rumların 'Ellas' harekátı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  01.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rum televizyoncular, ellerinde sprey Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’ın geçen ay ziyaret ettiği KKTC’nin Karpaz bölgesindeki Mehmetçik köyünü, "Ellas" (Yunanistan) yazılarıyla boyadı. Adım attıkları her yere Ellas yazan Sigma TV’nin çalışanları, çevreyi kirletmek ve kasti hasar vermekten tutuklandı.

  Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, geçen ay KKTC ziyareti sırasında 1974 öncesinde Rum saldırılarına direnişiyle ünlenen Karpaz bölgesinde Mehmetçik köyünü ziyaret etmişti. Kıbrıs Rum yönetiminin tepki gösterdiği ziyarette Büyükanıt’ın adı bir caddeye verilmiş ve geçeceği yollara mersin ağacı dalları döşenmişti./images/100/0x0/55ea7e05f018fbb8f88381a2

  Bu ziyareti proteste etmeyi amaçlayan Rum Sigma televizyonunun 2 program yapımcısı önceki gün Mehmetçik köyü çevresinde geçtikleri her yere "Ellas" yazdı. Vatandaşların ihbarıyla ellerinde sprey boyayla yakalanan 28 yaşındaki Demetrios Georgiou ile 26 yaşındaki Gerogios Vanezos, dünkü duruşmada 2’şer bin YTL para cezasına çarptırıldı ve KKTC’ye girmeleri yasaklandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı