Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumlardan müzakereye onay şartı

  Hürriyet Haber
  20.10.2005 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Türkiye-AB katılım müzakereleri başlarken, Rumlar, Ek Protokol TBMM’den geçmezse yeni müzakere başlıklarının açılmasını engelleyecek.

  Türkiye-AB katılım müzakereleri kapsamında Bilim-Araştırma başlığı ile ilgili ilk tarama toplantısı, Brüksel’de başladı. Brüksel’deki toplantının başlaması ile dikkatler müzakere başlıklarının açılmasına çevrilirken Kıbrıs Rum Kesimi, Ek Protokol’ün TBMM’den geçmemesi durumunda müzakere başlıklarının açılmasına onay vermeyeceğini bildirdi

  Kıbrıs Rum Kesimi, çeşitli kanallardan Ek Protokol’ün TBMM’den geçmemesi durumunda müzakere başlıklarının açılmasına onay vermeyeceğini ileterek AB’yi uyardı.

  ABHaber’e bilgi veren Komisyon kaynakları, "Tarama ile müzakereler paralel sürdürülebilir, hatta bu yıl bitmeden bir veya bir kaç başlığın müzakeresine de geçilebilir, ancak önündeki siyasi engellerin kaldırılması şartıyla" diye konuştular.

  RAPORLAR HIZLI HAZIRLANACAK

  Bu arada Bilim-Araştırma ile Eğitim-Kültür alanında taramanın kısa sürede bitirilmesi bekleniyor. Türkiye’nin bu başlıklarda bir çok konuda AB mevzuatına uyum sağladığı ve birlik programlarına şimdiden entegre olduğu ifade ediliyor.

  AB Komisyonu’nun, tarama yapılan başlıklar ile ilgili müzakerelerin başlaması amacıyla Hükümetlerarası Konferans’a sunacağı raporun hazırlıklarının uzun süremeyeceği belirtiliyor. Komisyonun hem Türkiye Masası, hem de genişleme bölümündeki uzmanların bu konuda deneyimli oldukları bildiriliyor.

  Söz konusu rapor ile ilgili olarak Türkiye’nin etkin bir işbirliğinin yapmasının da raporun Komisyon tarafından kısa bir sürede bilitirilmesini sağlayacağı ifade ediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı