Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumlar'dan ‘intihar’ saldırısı

  Hürriyet Haber
  05 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2001 - 00:01


  Hüseyin ALKAN / LEFKOŞA

  Kıbrıslı Rumlar, AB üyeliğini en çok destekleyen ülkelerden biri olan İngiltere'nin Ada'daki üssüne saldırdı. İngilizler'in üsse dikecekleri dev antenin çevre sağlığına zarar vereceğini öne süren eylemcilerle polis çatıştı. 40 kişi yaralandı.

  Rumlar, Avrupa Birliği üyeliklerini en fazla destekleyen ülkelerden biri olan İngiltere'nin Kıbrıs'taki Ağrotur Üssü'ne saldırdı. Ağrotur Üssü'ne dünyanın en büyük haberleşme anteninin dikilmesi planlarını protesto ederek üs karakolunu kuşatan öfkeli Rumlarla polis arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 40 kişi yaralandı.

  MATSAKİS YİNE SAHNEDE

  Gerginlik KKTC'ye yönelik sertlik yanlısı tutumuyla tanınan Demokratik Parti milletvekili Marios Matsakis'in İngiliz üs polisi tarafından gözaltına alınmasıyla başladı. 190 metre uzunluğundaki antenin dikileceği bölgede kazı çalışmaları yapan buldozerlere müdahale etmek amacıyla üs çevreleyen dikenli telleri keserken yakalanan Matsakis ve bir kameraman gözaltına alındı.

  ‘Tüm İngiliz çıkarları meşru hedefinizdir’ diye halka çağrı yapan Matsakis gece geç saatlere kadar serbest bırakılmadı. Matsakis'in serbest bırakılmasını isteyen yaklaşık bin kişi, üsse ait Piskobu polis karakolunu kuşattı. İngiliz polisi, karakolu taş, sopa ve karpuz yağmuruna tutan göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullandı. Çıkan çatışmada çoğunluğu İngiliz polisi 40 kişi yaralandı.

  Yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu açıklandı. Matsakis'in serbest bırakılması göstericilerin öfkesini dindirmedi. Eylemciler, bu kez molotof kokteylerlerle üsse ait çok sayıda aracı yaktılar. Olayların büyümesi üzerine karakola yüz İngiliz askeri sevkedildi. Bazı göstericiler ise üsteki küçük antenleri ateşe verdiler, teçhizatı yağmaladılar.

  Bu arada bir grup Rum da, gece eğlenceden dönen İngiliz turistleri taşıyan bir otobüse saldırdı. Turistler, İngiliz polisinin müdahalesiyle kurtarıldı. Aynı saatlerde İngiltere'nin Güney Kıbrıs Büyükelçiliği'nin önünde de eylem yapıldı. Alınan olağanüstü güvenlik önlemleri olay çıkmasını engelledi.

  SOĞUKKANLILIK ÇAĞRISI

  Anten krizini görüşmek üzere İngiltere'ye giden Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kassulides, Ada'ya döner dönmez halka sakin olma çağrısı yaptı. Buna rağmen, Rumlar radyasyon yayacağından endişe ettikleri antenin dikilmesini engellemek için dün öğleden sonra yine sokaklara döküldüler.

  Rum Yönetimi halk sağlığını tehdit etmesi durumunda antenden vazgeçileceği konusunda İngiliz Hükümeti'nden güvence almasına rağmen, kendi uzmanları inceleme yapıncaya kadar hazırlık çalışmalarının durdurulmasını talep ediyor. Rum Dışişleri Bakanı Kassulides, bölgeye anten dikilmesini ‘doğru ve akıllı olmayan bir karar’ olarak nitelemekle birlikte, halkın İngiltere'ye karşı tepkisini bu şekilde göstermesinin Güney Kıbrıs'ın AB üyeliğine darbe vuracağını söyledi. Bakan, ‘Kıbrıs’ın AB gidişatını en fazla destekleyen ülkelerin başında İngiltere geliyor' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı