Dünya Haberleri

  Rumlardan hakemlik önerisine ret

  A.A.
  09.12.2009 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çabalarında zaman sınırlamasını ve hakemliği kabul etmeyeceğini söyledi.

  Rum haber ajansına göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'yla görüştükten sonra yaptığı açıklamaları yorumlayan Stefanu, Kıbrıs Rum hükümetinin, Kıbrıs konusunda dört ya da beş taraflı bir toplantı önerisini kabul etmediğini belirtti.  

  Stefanu, halen Kıbrıs'taki iki toplum, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında bir Birleşmiş Milletler (BM) prosedürünün yürütüldüğünü de kaydetti.

  “Amacımız diyaloğu ve müzakereleri sonuna kadar sürdürmek. Beklentimiz ve dileğimiz öteki tarafın da aynı yapıcı tutumu masaya koyması. Böylelikle eksiksiz bir çözüme ulaşabiliriz” diyen Stefanu, “geçmişte, 2004'te izlenen prosedürün tekrarlanmaması gerektiğini, bunun yararlı olmadığının ispatlandığını” söyledi.

  Kıbrıs Rum tarafının bir çözüm için acele ettiğini savunan Stefanu, “Ancak, zaman uğruna çözümün kalitesini feda etmeyeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı