Gündem Haberleri

  Rumlardan Azerbaycan'a 'AB vetosu' tehdidi

  BRÜKSEL(ANKA)
  13.10.2005 - 13:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Yönetimi, Azerbaycan’dan KKTC’ye doğrudan uçuşların yapılmasına tepki gösterdi. Rum Yönetimi, konuyu AB gündemine getirirken AB’nin aracılığıyla Bakü’ye KKTC ile ilişkileri kesmemesi durumunda AB-Azerbaycan ilişkilerini bloke edeceği mesajını gönderdi.

  Bakü’den KKTC’ye yapılan uçuşların uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunan Rum Yönetimi, konuyu AB gündemine getirdi. Rum Yönetimi, AB aracılığıyla Bakü’ye KKTC ile ilişkileri kesmemesi durumunda AB-Azerbaycan ilişkilerini bloke edeceği mesajını iletti.

    

  ABHaber’e göre, Rumlar AB’nin Kafkasya’da Komşuluk Politikasına dahil olan Azerbaycan’ın programa katılmasını engelleyeceğini AB’ye resmen bildirdi.

    

  Rumlar, Azerbaycan’ın KKTC’ye doğrudan seferler başlatması durumunda bu ülkenin AB’nin Komşuluk Politikasına katılımını veto edecek.

    

  AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner’in de son günlerde katıldığı panellerde Azerbaycan’ın KKTC ile ilişkilerini kesmesi çağrısında bulunarak aksi takdirde AB’nin Azerbaycan ile ilişkilerini gözden geçireceğini söylemesi dikkat çekti.

   

  KOMİSYON AZERBAYCAN-KKTC İLİŞKİLERİNİ İZLESİN

   

  Rumlar ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun Azerbaycan-KKTC ilişkilerini yakından izlemesini de istedi. Bu arada, misilleme olarak Rum Kesimi ve Yunanistan’dan Ermeni işgalindeki Yukarı Karabağ’a doğrudan uçuşların yapılabileceği öne sürüldü.

   

  YUNANİSTAN NOTA VERDİ

   

  Bu arada, Yunanistan da Atina’daki Azerbaycan büyükelçiliği kanalı ile Azerbaycan’dan KKTC’ye yapılan uçuşlardan dolayı Bakü’ye nota verdi.

    

  AB, Komşuluk Politikası ile, AB’ye üye olması mümkün olmayan ülkelerle ticari, kültürel, siyasi, ekonomik ilişkileri karşılıklı olarak artırarak AB standartlarına ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı