Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumlara parayla misilleme

  Hürriyet Haber
  13 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1999 - 00:01

  KKTC Merkez Bankası, 1960 Anayası'na göre ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi para birimi olan ve ülkede yaygın olarak kullanılan Kıbrıs Lirası'na (KL) faiz uygulamasını kaldırdı. Böylece Kıbrıs'ta Rumlarla Türkler arasındaki bir köprü daha yıkılmış oldu.

  KKTC'de 655 bin liradan işlem gören Kıbrıs Lirası'na bankaların faiz uygulamamasının tasarruf sahiplerini diğer para birimlerine yönelteceği ve Kıbrıs Lirası'na rağbetin giderek azalacağı belirtiliyor. Bu durumda Kıbrıs Lirası'nın diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi bekleniyor.

  Merkez Bankası yetkilileri konuyla ilgili olarak açıklama yapmaktan kaçınırken, KKTC'de yayımlanan bir gazeteye konuşan Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Turgud, yeni uygulamanın Kıbrıs Lirası'na müdahale anlamına gelmediğini söyledi. Devletin Kıbrıs Lirası'ndan herhangi bir faiz geliri olmadığı için bu kararı aldığını kaydeden Turgud, ‘KKTC Merkez Bankası’nın G.Kıbrıs'ta bir şubesi veya hesabı yok. Bu paradan gelir elde etmiyorduk' dedi.

  Gözlemciler, ‘Karar, ekonomik açıdan çok siyasi açıdan önem taşıyor’ dediler. Ada'daki 800 milyon dolarlık mevduatın 500 milyon dolarlık bölümünü döviz mevduatları oluşturuyor. Ülkede 1974'ten önce emekli olan binlerce kişi halen Güney Kıbrıs'tan Kıbrıs Lirası olarak emeklilik maaşı alıyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı