Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Rumlar yeni Yunan Dışişleri Bakanı'ndan hoşnut değil’

  ATİNA(ANKA)
  23 Şubat 2006 - 11:33Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 11:33

  Financial Times gazetesi, Kıbrıslı Rumlar’ın Yunanistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis’ten pek hoşnut olmadığını belirtti.

  Eski Atina Belediye Başkanı Dora Bakoyannis’in Yunanistan’ın yeni Dışişleri Başkanı olmasının uluslar arası arenada yankıları sürüyor. Son olarak dünyanın önde gelen finans gazetelerinden Financial Times, Rumlar’ın bu görevlendirmeden rahatsız olduğunu ifade etti.

  Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu’nun Bakoyannis ile görüşmek üzere Atina’ya gittiğini belirten gazete, aynı gün Başmüzakereci Ali Babacan’ın da Atina’da olduğuna dikkat çekti. Gazete, "Bakoyannis’in Babacan için zaman ayırma konusundaki istekliiği Rumlar için bir şok dalgası olmalı" yorumunu yaptı. Gazetede yayınlanan inceleme yazısında, Bakoyannis’in Rumlar açısından yıl sonuna kadar Türkiye’den Kıbrıs Rum kesimini tanımasını isteyen Avusturya kadar "sempatik" olmadığı ifade edildi.

  MOLİVYATİS’E ULTRA İHTİYATKAR YORUMU

  Financial Times, Bakoyannis’in selefi Petros Molivyatis’i "ultra ihtiyatkar" olarak nitelendirdi ve Rumlar’ın Annan Planı’na karşı duruşunu desteklediğini belirtti.

  Gazete, Bakoyannis’in ise Atina Belediye Başkanlığı sırasında Annan Planı’nı desteklediğini ve şu anda da Türkiye ile ilişkilerin iyileştirilmesini istediğini yazdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı