Dünya Haberleri

  Rumlar: Tahrik tiyatrosu

  Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  29.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2.5 milyar izleyicinin önünde Ferrari pilotu Felipe Massa’ya Talat tarafından ödül verilmesi ve kendi televizyonlarında bile, "Mehmet Ali Talat President of Turkish Republic of Northern Cyprus" diye yazılması Kıbrıslı Rumları kızdırdı. Ankara’yı şikayet edeceklerini bildiren Rumlar, "Tahrik tiyatrosu" nitelemesinde bulundular.

  FORMULA 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix’sini kazanan Ferrari pilotu Felipe Massa’nın ödülünü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’tan alması ve yarışları izleyen 2.5 milyar insanın, 203 ülkenin televizyonunda "Mehmet Ali Talat President of Turkish Republic of Northern Cyprus" yazısının çıkması Rumları küplere bindirdi. Rum Yönetimi Sözcüsü Hristodulos Paşardis "Ankara’nın yaptığı bu kabul edilemez ve tahrik edici tiyatroyu şikayet edeceğiz" dedi.

  Türkiye’nin Uluslararası Otomobil Federasyonu’nu (FIA) kandırdığını ve sportif bir etkinlikten siyasi çıkar sağlamaya çalıştığını söyleyen Paşardis, "Türk tarafı tahrik edici oyunlara ve küstah propaganda metotlarına başvurdu" diye konuştu.

  Talat’ın Türkiye’nin bir yetkilisi olmadığını dolayısıyla Formula 1 galibine ödül vermesi için davet edilemeyeceğini ileri süren Paşardis, "Önceden planlanmış bu senaryo Türk tarafının ve Talat’ı tatmin etmiş olabilir. Ancak, Kıbrıs’ın üyesi olduğu FIA’yı tatmin edemez" dedi.

  Kıbrıs Rum Yönetimi, FIA’dan tepki göstermesini isteyeceğini ve Kıbrıs Rum otomobil derneğinin de girişimde bulunacağını açıkladı. Rum basını da, olayı büyük tahrik olarak değerlendirdi.

  ZORLA BAŞKAN

  FILELEFTHEROS "F1 aracılığıyla kışkırtmaya cevap" başlıklı haberde "Dünkü Grand Prix’te Türkler ödül vermesi için Talat’ı görevlendirdiler. Formula-1 yarışı Türk organizatörler tarafından, "sahte devletin" sunulması için politik amaçlı kullanıldı" denildi.

  POLITIS "Zorla Başkan" başlığını kullanan gazete haberinde, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın dünyanın en popüler sporlarından olan ve birçok ülkede canlı yayınlanan Formula-1 yarışının ödül töreninde kürsüye çıkarak "KKTC Cumhurbaşkanı" olarak ödül verdiğini ve canlı yayında milyonlarca izleyiciye ulaştığını yazdı. Gazete, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın KKTC Cumhurbaşkanı olarak ödül vermesinin Rum Devlet Radyo Televizyon Kanalı RİK’te de yayınlandığına dikkat çekti. Diğer gazeteler de habere aynı yaklaşımlarla geniş yer verdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı