« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rumlar, spora siyaset bulaştırdı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ordu Milli Takımımızı, Rum Milli Muhafız Ordusu ile eşleşmesi Güney Kıbrıs'ı karıştırdı. Rumlar, Larnaka havalimanı şartı nedeniyle Türkiye'nin Güney'e gelmeyeceği görüşünde.

Dünya Ordulararası Futbol Şampiyonası'nda Türkiye ile eşleşen Güney Kıbrıs, maçın yapılıp yapılmayacağı belli olmadan Ordu Milliler'e Kıbrıs'a Larnaka Havaalanı'ndan gelme şartı koydu. Rum gazeteleri, Türkiye'nin, Rum Yönetimi'ni tanıması anlamına gelen bu koşulu kabul etme olasılığının bulunmadığını yazdı.

Rum Savunma Bakanlığı Sözcüsü Andreas Harides, Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Alithia gazetesine yaptığı açıklamada, ‘Bozuk siyasi atmosfere rağmen’ Rum Milli Muhafız Ordusu'nun ‘siyaseti bir kenara bırakarak’ Türk Silahlı Kuvvetleri ile maç yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

TÜRKLER GELMEZ

Harides, ‘Şampiyonaya katılmayı kabul ederken Türk Ordusu’yla karşılaşabileceğimizi biliyorduk. Bu yüzden maça hazırız.

Ancak böyle bir olaya siyaset bulaştırılması Türkiye'nin oynamayı reddetmesine neden olabilir. Mevcut düşünce, Türkiye'nin, yasal havaalanından giriş yaparak Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımamak için Kıbrıs'a gelmeyeceği yönündedir' dedi.

Şampiyonadan Fransa ve Hurvatistan'ın vazgeçmesi üzerine hafta başında çekilen yeni kurada Türkiye, Güney Kıbrıs ile eşleşmişti.Bunları da Beğenebilirsiniz