Dünya Haberleri

  Rumlar memnun değil

  Ali RUHLUEL/LEFKOŞA, (DHA)
  03.10.2008 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Rum yönetimi, Talat'ın AKPM'deki konuşmasından memnun değil.

  RUM Yönetimi, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yaptığı konuşmadan memnun olmadığını bildirdi. Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın yaptığı konuşmanın, ‘çözüm çabalarına yardımcı olmadığını’ iddia ederek, Talat'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili Türk tarafının bilinen görüşlerini tekrarladığını savundu.

  Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın AKPM’de yaptığı konuşmada, bugün ve gelecek hakkında konuştuğunu, Talat’ın ise geçmiş hakkında konuştuğunu ileri süren Stefanu, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler'in Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için beraber çalışmaları gerektiğini söyledi. ‘Kıbrıs sorununa 1977 ve 1979 Üst Düzey Anlaşmaları çerçevesinde, tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek vatandaşlığa sahip olan, iki toplumlu ve iki kesimli bir çözüm bulunması gerektiğini’ yineleyen Rum sözcü, Hristofyas’ın bu ilkeler zemininde bir çözüm istediğini dile getirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat, önceki gün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’na hitap etmişti.

  Talat, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakerelerde en büyük sorunun, Kıbrıslı Rumlar'ın, Kıbrıslı Türkler'in siyasi eşitliğini tanımaktaki isteksizliği olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı Talat, Rumlar'ın adada egemenliği Türklerle paylaşmak istememelerinin en önemli sorunların başında geldiğini bildirmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı