Dünya Haberleri

  Rumlar İngiliz üslerine saldırdı

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Tutuklanan Marios Matsakis adlı milletvekilinin serbest bırakılmasını isteyen bir grup Rum, bir askeri tesiste bulunan İngiliz polis karakoluna saldırdı. Sigma Televizyonu, RAF askeri tesislerinin dışındaki Episkopi Üssü polis karakolunun kapılarına hücum eden Rumlar nedeniyle, polisin kendini korumak kapıları kilitlemek zorunda kaldığını duyurdu.

  Haberde, taş yağmuru sırasında bir kişinin yaralandığı, bazı protestocuların ise sopa taşıdıkları belirtildi. İngilizlerin Ada'da bir yüksek iliteşim anteni inşa etmelerine karşı çıkan Rum Parlamenter Marios Matsakis, bu sabah RAF Akrotiri Üssü'ndeki İngiliz karakoluna girmeye çalışırken, İngiliz polisi tarafından tutuklanmıştı

  TEPKİ SABAHA TAŞTI

  Güney Kıbrıs'taki Ağrotur İngiliz askeri üsü makamlarının, Ağrotur Gölü'ne dünyanın en yüksek ve en geniş anteni olarak nitelendirilen bir haberleşme antenini dikme çabalarına, Rumların tepkisi sürüyor.

  Rumların gösterdiği tepki nedeniyle, İngilizler anten dikme çabalarını daha önce bir süre ertelemek zorunda kalırken, çalışmalar yeniden başlayınca Rumlar da eyleme geçti. Anten konusu, Rum kesimindeki İngiliz Yüksek Komiserliği ile Rum Yönetimi arasında da sorun oldu.

  Antenin çok geniş bir alanda elektromanyetik alan yaratacağınıve bunun insan sağlığı ve çevreye büyük zarar vereceğini savunan Rumlar, anten dikilecek bölgede çeşitli protesto eylemleri yapıyor. Eylemcilerin başını çeken Demokratik Parti (DİKO) Milletvekili Marios Matsakis, dün bir arkadaşıyla birlikte bölgedeki yüksek bir kuleye çıkarak çalışmaları protesto etti ve 6 saat süreyle kuleden inmemişti.

  Tutuklanan Marios Matsakis'in serbest bırakılmasını isteyen bir grup Rum, İngiliz polis karakoluna saldırmıştı.

  Rum Meclis Başkanı ve komunist AKEL partisinin Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas da, İngilizlerin tek yanlı davranışlarına tepkisini dile getirdi ve eylemcilere destek verdi.

  AKEL'in üslerin varlığına karşı olduğunu söyleyen Hristofyas, ''Rum Yönetimi ile konu hakkında görüşmeler sürerken, İngiliz üs makamlarının anten dikme çalışmalarına başlamalarının Rum devletini küçük düşürdüğünü ve devletin varlığını baltaladığını'' savundu.

  Kıbrıs Rum Yönetimi, anten konusunda İngiliz üs makamlarına önerilerde bulundu. Rum Yönetimi, anten dikme çalışmalarına verilen aranın bir süre daha devam etmesini ve antenin çevreye etkisi hakkındaincelemeler başlatılmasını istedi.

  Anten krizi, Londra'da bulunan Rum Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides ile İngiltere'nin Avrupa işlerinde sorumlu Bakanı Peter Haire tarafında da ele alındı.

  Haire, 1997 yılında elektromanyetik dalgalar konusunda yapılanaraştırmada insan sağlığı için hiçbir tehlikenin bulunmadığını savunurken, Kasulides, inceleme sonunda insan sağlığına zararın saptanması durumunda anten dikmekten vazgeçecekleri konusunda İngilizlerin söz verdiklerini anlattı.

  Rum basını, Rum Yönetimi ile İngiliz Yüksek Komiserliği arasındakiilişkilerin, anten meselesi yüzünden ''gerilmiş bir ip üstünde olduğunu'' yazdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı