Dünya Haberleri

  Rumlar haritada ısrarlı

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KIBRIS sorunun kaderinin belirleneceği ikinci tur Kıbrıs görüşmeleri Cenevre'de BM merkezinde başladı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, dün önce Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides, ardından da KKTC Cumhurbakanı Rauf Denktaş ile biraraya geldi. Klerides görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, New York'da masada bulunan 4 temel konuyu ele aldıklarını söyledi.

  Klerides'in sözüne ettiği 4 maddeyi, toprak, anayasa, güvenlik ve mülkiyet konuları oluşturuyor. Göçmenler konusu da mülkkiyet hakları başlığı altında tartışılıyor.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş görüşmeye girerken iyimser bir tablo çizdi ve ‘İlerleme olasılığı var mı’ sorusuna, ‘İlerleme yönünde büyük umutlarımız var. Umarım önümüzdeki günler ve ayları gerçekler yönlendirir’ diye yanıtladı.

  Denktaş, ‘Bizim tutumumuz açıktır. Ada’da iki ayrı devlet vardır. Anlaşma için iki devletin tanınması gerekir. Ada'nın birleşmesi isteniyorsa bölündüğü de kabul edilmelidir. Rumlar Rum Cumhuriyeti çatısı altında bir anlaşma umuyorlarsa hayal görüyorlardır' dedi.

  KKTC Cumhurbaşkanı, Klerides'in sözüne ettiği ettiği 4 konuyla ilgili bir soruyu da şöyle cevapladı:

  ‘Klerides 4 konu var diyor. 4 sözcüğünde bir sihir yok. Ama kendisi de biliyor ki bizim için hayati önem taşıyan 7 konu var. Bunları New York’ta görüştük. Cenevre'de de görüşeceğiz' diye konuştu. Denktaş bu konuların ne olduğuna ilişkin ayrıntı vermedi.

  TAHRİK HARİTASI

  Cenevre'de ki diplomatik kaynaklara göre, Klerides, New York'da olduğu gibi ikinci turda da, toprak konusunuda ısrarını sürdürecek. Rum liderin Türk tarafına bırakılacak toprak oranının % 36'dan % 24'e düşüren haritasını Cenevre'ye de getirdiği öğrenildi. Klerides söz konusu haritayı New York'da da gündeme getirmiş ve BM yetkilileri ile Amerikalı diplomatlar Rum lidere ‘makul olması’ tavsiyesinde bulunmuştu. 1992'de BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin hazırladığı haritada Türk tarafına bırakılacak toprak oranı % 28.2'ye indirilmiş, Denktaş ise, % 29 artıda ısrar etmişti. Türk tarafı, toprak konusunun ele alınabilmesi için Kıbrıs Türkleri'nin egemenliğinin tanınmasını şart koşuyor.

  Bu arada, Haziran ayındaki doğrudan müzakerelere zemin oluşturmayı amaçlayan görüşmeler, Amerikan yönetiminin yanısıra İngiltere, Avrupa Birliği, Almanya ve Rusya'nın temsilcileri tarafından da yakından izleniyor. Bu diplomatlar yakalanan uzlaşma zeminin üçüncü ve son tura taşınabilmesi için yoğun çaba harcıyor.

  Öte yandan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan dün Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm taraflarla ayrı ayrı biraraya geldi. Genel Sekreter Türkiye ve Yunanistan temsilcilerinin yanısıra, ABD Başkanı Bill Clinton'ın özel temsilcisi Alfred Moses ve İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir David Hanney ile de buluştu.

  Hüseyin ALKAN/CENEVRE

  Annan: ‘çözüm bu yıl’

  BM Genel sekreteri Kofi Annan kıbrıs sorunun bu yıl çözümlenmesini umduğunu söyledi. Denktaş ve Klerides ile görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Annan, ‘Kıbrıs karmaşık ve zor bir sorun. Cenevre’de sonuca gitmeyi beklemiyoruz. Ancak atmosfer iyi. Taraflarla yaptığım temaslarda yıl sonuna kadar kapsamlı bir çözüme ulaşabileceğimiz konusunda cesaretlendim' dedi.

  Annan bir Rum güzetecinin ‘Güvenlik Konseyi kararları ışığında KKTC’nin tanınma olasılığı var mı?' sorusuna, ‘Görüşmelerin başındayız. Sonunda ne olacağı belli olmaz’ yanıtını verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı