Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumlar, güven artırıcı önlemleri rafa kaldırdı

  Hürriyet Haber
  15 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2000 - 00:01

  KIBRIS Rum Yönetimi 23 Mayıs'ta New York'ta yapılacak 3'üncü tur Kıbrıs görüşmeleri öncesinde sürpriz bir çıkış yaparak, Türk tarafına uygulanan ambargoların kademeli olarak kaldırılmasını öngören güven artırıcı önlemler paketini gündeminden çıkardığını açıkladı. Rum Yönetimi buna gerekçe olarak Cenevre görüşmelerinde ilerleme sağlanamamasını gösterdi. Hükümet Sözcüsü Mihailis Papapetru bu aşamada güven artırıcı önlemler paketi konusunda adım atılmayacağını söyledi.

  BM ve ABD'nin uygulanması için büyük çaba harcadığı paket, Güney Kıbrıs'a gelen turistlerin Kuzey Kıbrıs'taki otellerde iki gece konaklamalarını da içeriyor. Böylece, Türk tarafının turizm gelirlerinin artırılması hedefleniyor. Rum Yönetimi daha önce turistlere sadece mesai saatleri içinde Kuzey'e geçiş izni veriyordu. Paket ayrıca iki toplumlu temasların yeniden başlatılmasını öngörüyor.

  DENKTAŞ'IN OĞLU, KLERİDES'İN KIZI

  Bu arada, Türk ve Rum siyasi parti liderleri iki yıllık aradan sonra Yeşil Hat'taki Ledra Palas Oteli'nde yeniden bir araya geldi. Güney Kıbrıs'taki Slovak Büyükelçiliği'nin girişimiyle yapılan toplantıya Türk tarafından dört, Rum kesiminden ise beş parti katıldı. Toplantıya, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in DİSİ milletvekili kızı Keti Klerides ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın oğlu Demokrat Parti Lideri Serdar Denktaş da geldi. Parti liderleri 8 Mayıs'ta yeniden buluşacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı