Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rumlar gider biz kalırız

  Zeynel LÜLE
  06.07.2012 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Rumların AB Dönem Başkanlığı için, “6 ay geçer, Rumlar gider, biz kalmaya devam ederiz” dedi. Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’deki enerji araştırmasına Avrupa Birliği’nin desteğini alma çabaları ve 6 aylık AB Dönem Başkanlığı'nı Hürriyet’e değerlendiren Bağış şöyle konuştu:

  “Konuya ciddiyetle yaklaşmak gerekiyor. AB’nin geri dönülemeyecek bir hata yapmaması ve ihtilaflı konuları daha da derinleştirmemesi sağlanmalı. AB'nin, bu üye tarafından tekrar aldatılmama konusunda dikkatli olması gerekiyor. AB ilk kez aldatılmıyor. Rum tarafının doğru söylememeyi kurumsal olarak politika edinmiş olduğunu hatırlayalım. Rumların kendi dar çıkarları için AB sisteminin arkasına sığınmaları AB ortak çıkarlarına da aykırıdır. AB’nin Rum Kesimi'ne büyüteçle de değil, mikroskopla bakıp, neyin doğru olduğuna ciddiyetle odaklanması gerekiyor. Rum Kesimi'nin ‘gerçek’ kavramıyla sıkıntısı var. 6 aylık hevesi AB için kalıcı zarara dönüştürmemeli. 6 ay geçer, Rumlar gider, biz kalmaya devam ederiz".

   

  Bakan Bağış, Güney Kıbrıs'ın AB Bakan Yardımcısı Andreas Mavroyiannis'in Türkiye'nin Suriye politikasını eleştiren sözlerini de yanıtladı. Mavroyiannis'in, Suriye’yi ve Esad rejimini ‘kollayan’ sözlerini yanıtlayan Bağış, "Suriye konusunda AB’nin geçici dönem başkanının Esad rejimini destekleyen bir üslup kullanması kabul edilemez. Rum Kesimi Esad rejimine siyasi sempati duymaktadır. Bu durumu dünyanın dikkatine getiriyoruz” dedi.

   

  Güney Kıbrıs liderinin son dönemde "Türkiye'den telefon bekliyorum" şeklindeki demeçlerini hatırlatan Bağış, "Hristofyas hatları karıştırmasın, onun muhatabı ve muadili KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu'dur" dedi ve şöyle devam etti: "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı öyle sözde başkanlıklarla, yarım ada devletleriyle vakit harcayacak kadar zaman lüksüne sahip değildir. Eroğlu'nun bu konuda kendilerine destek vermeye hazır olduğunu biliyorum. Ellerindeki sineklikle aslan avlamaya kalkmasınlar. Herkes kendi boyunun ölçüsü içerisinde atması gereken adımları atsın."

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı