Dünya Haberleri

  Rumlar bir Türk’e evini iade ediyor

  Ömer BİLGE LEFKOŞA
  14.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi adada mülkiyet sorununa etki yapacak bir karar alarak Rum mahkemelerine başvuran Arif Mustafa adlı bir Kıbrıslı Türk’e Rum tarafındaki mülkünü iade etti.

  Kıbrıs Rum yönetimi yasalarına göre, Rum yönetimi topraklarında 6 aydan uzun süre ikamet eden Kıbrıslı Türklere, 1974 öncesinde Rum tarafında bıraktıkları mülklere geri dönme hakkı doğmuş oldu. Rumlar 1974 sonrasında, hakimiyetleri altında kalan Türklere ait mülkleri, KKTC’den gelen Kıbrıslı Rumları yerleştirmiş ve mülkiyet hakkını ise, içişleri bakanlığına bağlı Türk malları komisyonuna devretmişti.

  Arif Mustafa adlı Kıbrıslı Türk 2 yıl önce Rum yönetimi topraklarında bir ev kiralamış ve 6 aylık sürenin dolmasının sonrasında Rum hükümeti aleyhine Piskopu köyündeki mülklerinin iadesi için dava açmıştı. Rum mahkemesi Kıbrıslı Türk’ü haklı bulmuş ancak mülkü içinde oturan Rum ailelerin temyize gitmesi nedeniyle dava bir üst mahkemeye taşınmıştı.

  ANAHTARLARI TESLİM EDİLDİ

  Rum Başsavcılığı dün Arif Mustafa’ya evinin anahtarlarını teslim ederek davaya son noktayı koydu. Rum mahkemesinin kararı, adadaki mülkiyet sorununun daha karmaşık hale getirecek. Mülkiyet sorununun bireysel haklarla ve mahkemeler yoluyla çözülerek Kıbrıslı Türklerin, Rum yönetimi altındaki mülklerine dönmesinin adadaki 2 kesimliliği tehdit ettiği belirtiliyor.

  Arif Mustafa dışında Kıbrıslı Türkler’den güneydeki mülklerine dönme konusunda şu anda gündemde Rum yönetimine açılmış başka bir dava bulunmuyor. Ancak Rum yönetiminin AİHM’de Türkiye aleyhine açılmış ve Rumlara KKTC’de bıraktıkları mülklerinin iade edilmesini isteyen 1400’ün üzerinde davası yer alıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı