Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rumlar başkan oluyor, AB ile ilişkiler askıda

  Uğur ERGAN / ANKARA
  01 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 2012 - 12:17

  Kıbrıs Rum Kesimi’nin bugün Danimarka’nın ardından 6 aylığına AB Dönem Başkanlığı’nı devralmasıyla birlikte, Türkiye-AB ilişkileri duraklama dönemine girecek.

  Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi’ni resmen tanımadığı için 6 ay boyunca AB Dönem Başkanlığı’nı da tanımayacak. Bu kapsamda Rumların AB Dönem Başkanı sıfatıyla, aday ülke konumunda bulunan Türkiye’ye yapacağı hiçbir çağrı muhatap alınmayacak.
  Resmi ziyaret yok Rum Kesimi’nin yapacağı toplantı ve görüşme davetlerinin yanı sıra dönem başkanı olarak aday ülkelere danışarak yapacağı bazı açıklamalara da Türkiye katılmayacak. 6 ay boyunca ne AB dönem başkanlığından Türkiye’ye ne de Ankara’dan dönem başkanlığına “resmi ziyaret” olacak.
  Tuzak genelgesi Başbakanlık, Türkiye’nin bu tutumunu delmeye çalışacak olan Rum Kesimi’nin, “Türkiye bizi tanıyor” anlayışını yaymak amacıyla bazı manevralarına karşı uyanık olunması uyarısı yaptı. Bunun için bir genelge yayımlayan Başbakanlık, Dışişleri ve AB bakanlıkları atlanarak Türkiye’nin diğer resmi devlet kurumlarına AB Dönem Başkanlığı’ndan gelecek olan davet ve çağrıların 6 ay süreyle muhatap alınmamasını, böyle bir davet geldiğinde Dışişleri ve AB bakanlıkları ile temasa geçilerek bilgilendirilmesini istedi.

  Komisyonla devam

  Türkiye buna karşılık AB Komisyonu ile ilişkilerini yürütecek. Komisyonla yapılacak çalışmalarda şu 2 konuya ağırlık verilecek:

  1- Fransa’da Sarkozy döneminde dondurulan müzakere başlıkları dahil olmak üzere birçok alanda ilişkileri Rumlar’dan 1 Ocak 2013’de dönem başkanlığını devralacak İrlanda döneminde yeniden canlandırmanın temelleri atılacak. İrlanda döneminde en az 3-4 başlığın müzakereye açılması hedefleniyor.
  2- Vize muafiyeti müzakereleri AB Komisyonu’nu ilgilendirdiği için bu çalışmalar aynen devam ettirilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı