Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rümeysa’nın beyninin bir kısmı alındı

  Hürriyet Haber
  04 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2007 - 22:33

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirürji Anabilim Dalı’nda uygulanan yöntemle 18 aylık Rümeysa Karakaya’nın beyin sol tarafının belli bölgeleri çıkartıldı.

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatrik Nöroşirürji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Erşahin, tıpta "Sturge-Weber Sendromu" adı verilen hastalık nedeniyle minik Rümeysa’nın yüzünün iki yanında şarap lekesine benzer kızarıklıkların yanı sıra, beyninde de anormal kılcal damarlar bulunduğunu söyledi.

  Prof. Erşahin, "Zaman içerisinde beyindeki bu anormal damarlarda kireçlenme ve beyin dokusunda erime görülüyor. Hastanın vücudunun sağ tarafında güçsüzlük ve epileptik nöbetler (sara) görülüyor. Bu nöbetler ilaçlarla ortadan kaldırılamıyor. Çocuğun fiziksel ve mental (zeka) gelişiminde de gerileme görülüyor" dedi. Ameliyatla hastanın sorunlu olan beyninin sol tarafındaki belli bölgeleri çıkarttıklarını anlatan Prof. Erşahin, "Elektrik akımını ortadan kaldırmak için kesi yaptık. Zaman içinde hastamızın nöbetleri ortadan kalkacak. Yüzdeki kızarıklıklar için de ileriki yaşlarında lazer tedavisi ile rengin soldurulması işlemi yapılabilir" diye konuştu.

  Rahatsızlığın ender olarak ve doğumsal anomali olarak görüldüğünü bildiren Prof. Erşahin, Rümeysa’nın sağlık durumunun iyi olduğunu sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı