"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Rumeli ’den gelenler

Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’daki ilk eyaletidir, Rumeli. O zamanlar devlet politikası olarak, aldığı topraklara Türkleri yerleştirmeyi esas almış Osmanlılar.Rumeli topraklarına da aynı politikayı uygulamış ve bu bölgeye Türkleri de yerleştirmiştir. ışte, yüzyıllar boyunca barış içinde yaşamış olmanın sırrı da belki budur.

Farklı kültürlerin bir arada yaşaması en çok mutfağı ve yeme-içme kültürünü beslemiş ve Osmanlı ımparatorluğu bu yüzden dünyanın en önemli mutfaklarından birine sahip olmuştur yüzyıllar boyu. Rumeli’den ıstanbul’a gelen insanların ıstanbul’un kültür hayatına getirdiği yenilikler ve canlılıklar elbette ki tartışılmaz. Kültürün bir parçası olarak yemek de bu yeniliklerden nasibini almış ve kendi memleketlerinde mandıracılık ve süt üretimiyle uğraşan Rumeli insanları mesleklerini icra etmeye ıstanbul’da da devam etmişlerdir.
Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan sakatat yemekleri de aslında Rumeli’den gelen insanların ya da oraya yerleşen Türk insanlarının sayesinde Türk mutfağının bir parçası halini almıştır. Tabii bu kadarla sınırlı değil, bu etkileşimin mutfağımıza kattıkları. Artık yemek yapan hemen herkesin bildiği ve tencere yemeklerinde kullandığı limonlu terbiye sosu da bize Rumeli’den gelmiştir.

Otlu dolama börek

MALZEMELER
· 3 adet hazır yufka
· 2 yemek kaşığı sıvıyağ
· 2 demet ıspanak
(varsa pancar, pazı, gelincik, arapsaçı ve ısırganotu da kullanabilirsiniz)
· ½ demet dereotu
· 1 demet taze nane
· ½ demet maydanoz
· 1 adet orta boy kuru soğan
· 1 çay kaşığı tuz, karabiber
· 1 çay kaşığı kimyon, yenibahar
Ayrıca,
· 1 su bardağı su
· ½ su bardağı sıvıyağ
· 1 su bardağı soğuk su

YAPILIŞI

İçini hazırlamak için; ıspanakların yapraklarını yıkayıp incecik doğrayın. Bulabilirseniz diğer otlardan da ekleyin. Soğanı yemeklik incecik doğrayın. Sıvıyağı geniş bir tavaya aktarıp soğanı ekleyin ve 2-3 dakika kadar kavurun. Diğer otları da ilave edip kavurmaya devam edin. Taze nane, dereotu ve maydanozu da incecik doğrayarak kattıktan sonra sık sık karıştırarak 5-6 dakika daha kavurun. Otlar hafif yumuşayınca ocaktan alın.
Tuz, karabiber, kimyon ve yenibaharı ekleyip soğumasını bekleyin. Diğer taraftan, yufkaların her birini üç eşit parçaya bölün. (toplam 9 parça yufka elde etmiş olacaksınız) Yufka parçalarından birini tezgaha serip uzun kenarına 3-4 yemek kaşığı otlu harçtan yerleştirin. Yufkayı diğer uca doğru sararak rulo yapın.
Yaklaşık 30 santim çaplı tepsi veya borcamı sıvıyağla yağlayın. Rulolardan birini kendi etrafında sarıp borcamın ortasına yerleştirin.
Diğer ruloları da sırasıyla bu rulonun etrafında sarın. (böreğin içi hafif sulu olabilir, dert etmeyin) Su ve sıvıyağı bir kasede çırpıp böreğin üzerine gezdirin. 10 dakika kadar böreğin sosu çekmesini bekleyin.
Böreği önceden ısıtıp 200 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında 30-35 dakika, üzeri kızarıncaya kadar pişirip çıkarın. Henüz sıcak haldeyken üzerine 1 su bardağı soğuk su gezdirip mutfak havlusuyla kapatın. Dinlenen böreği dilimleyerek servise sunun.

NOT: Bu börek genelde tavada, ocak üzerinde pişirilir. Tava yağlanır ve bir yüzü pişince tıpkı omlet gibi ters yüz edilerek pişirmeye devam edilir.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI